Konkurs "Książka Historyczna Roku" odwołany

12. edycja konkursu "Książka Historyczna Roku" została unieważniona. Jak poinformowali w piątek w oświadczeniu organizatorzy konkursu – Telewizja Polska, Polskie Radio, IPN i Narodowe Centrum Kultury - decyzja jest podyktowana "troską o wiarygodność i prestiż Nagrody".

Decyzję o odwołaniu konkursu skomentował na Twitterze Piotr Zychowicz. "Wygraliśmy!!! Cenzorzy historii ponieśli upokarzającą klęskę. To by nie było możliwe bez wielkiego oburzenia opinii publicznej i wsparcia przyzwoitych ludzi od prawa do lewa. Dziękuję wszystkim za wsparcie i zaangażowanie. Dziś okazało się kto jest kim!" - napisał autor "Wołynia zdradzonego".

W swojej najnowszej książce Piotr Zychowicz postawił tezę, że dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę okrutnych zbrodni Ukraińskiej Powstańczej Armii m.in. ze względu na planowaną akcję "Burza". Książka, opublikowana przez Dom Wydawniczy "Rebis", 2 lipca br. trafiła do księgarń.

"Moja książka nie jest oskarżeniem żołnierzy Armii Krajowej, lecz jest wymierzona w ich dowódców - oficerów od stopnia pułkownika w górę, którzy podejmowali takie, a nie inne decyzje w Komendzie Głównej Armii Krajowej" - podkreślił w wywiadzie dla PAP Zychowicz.

Nagroda im. Oskara Haleckiego w konkursie "Książka Historyczna Roku" przyznawana jest w czterech kategoriach: najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX w.; najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX w.; najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX w. rozumiane jako publikacja opracowana zgodnie ze standardami naukowymi, w tym zwłaszcza opatrzona wstępem naukowym oraz przypisami; najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX w. rozumiane jako dziennik, relacje lub wywiady, które nie muszą spełniać rygorów przyjętych przy publikacjach o charakterze naukowym.

Zwycięzcy w dwóch pierwszych kategoriach są wybierani w trzech etapach. W pierwszym powołane przez organizatorów jury wyłania spośród nadesłanych książek te, które spełniają wymagania określone w regulaminie. W drugim etapie jury wybiera do 10 książek w każdej kategorii. W trzecim etapie konkursu jurorzy wybierają swoich zwycięzców.

Od 1 do 31 października głos na najlepsze książki w dwóch pierwszych kategoriach oddawali również czytelnicy w internetowym głosowaniu. Zwycięzców w pozostałych dwóch kategoriach miało wskazać jury.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama