25 tysięcy nieznanych wcześniej planetoid i 15 nowych komet odkrył w ciągu pierwszych sześciu miesięcy działania satelita WISE - informuje amerykańska agencja kosmiczna NASA, do której należy satelita.
WISE to teleskop kosmiczny o średnicy zwierciadła wynoszącej 40 cm. Teleskop jest schłodzony do temperatury -257 stopni Celsjusza i prowadzi obserwacje w podczerwieni.
WISE to skrót od Wide-field Infrared Survey Explorer. Nazwa dokładnie charakteryzuje cel misji - wykonywanie przeglądów dużych obszarów nieba, w przeciwieństwie do innych podczerwonych obserwatoriów pracujących w kosmosie (Spitzer oraz Herschel), które skupiają się na wybranych obiektach.
Teleskop został wyniesiony na orbitę 14 grudnia 2009 roku i właśnie zakończył swój pierwszy pełen przegląd całego nieba.
Już pierwsze pół roku działalności przyniosło spektakularne rezultaty - odkryto aż 25 tys. nieznanych wcześniej planetoid i 15 nowych komet. Co ważne, aż 95 z nowo odkrytych małych ciał należy do grupy planetoid potencjalnie zagrażających Ziemi (tzw. PHA). Na szczęście żadna z nich nie jest na kursie kolizyjnym z Ziemią, niemniej wszystkie trafiły na listę obiektów, które wymagają szczególnej uwagi w przyszłości.
Satelita zaczyna teraz drugi przegląd nieba. Astronomowie mają nadzieję, że będzie on podobnie owocny jak pierwszy.
Naukowcy liczą, że dzięki programowi WISE uda się odkryć niewidzialne w inny sposób brązowe karły o bardzo niskich temperaturach powierzchni. WISE jest bowiem w stanie wykryć obiekty o temperaturze wynoszącej nawet -73 stopni Celsjusza. Nie jest wykluczone, że takie chłodne brązowe karły znajdują się bliżej Słońca niż najbliższa znana gwiazda - Proxima Centauri. (PAP)
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.