Posąg sprzed 6000 lat odkryto w Jordanii

Jordańsko-niemiecki zespół archeologów odkrył na pustyni w Jordanii prehistoryczną rzeźbę sprzed 6000 lat - donosi serwis internetowy Monsters and Critics.

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym na obszarze Hamad na pustynnych terenach w północno-wschodniej części Jordanii, w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską.

Archeolodzy badający położony na pustyni prehistoryczny kopiec grobowy pochodzący z okresu epoki miedzi, sprzed około 6000 lat, odkryli posąg o wysokości 35 centymetrów, przedstawiający postać mężczyzny, któremu nadali nazwę Dalish.

Głowa wyrzeźbionej w kamieniu postaci została przedstawiona w uproszczony sposób, ale z wyraźnie zarysowanym długim nosem oraz brodą okalającą twarz.

Posąg znajdował się wśród kamieni, z których usypany został kopiec grobowy, jakim w epoce miedzi oznaczane były miejsca pochówku na pustyni.

Zdaniem Ziyada al-Saada, dyrektora Biura Starożytności Jordanii, znalezisko pozwoli naukowcom bliżej poznać mało znaną kulturę Beduinów, którzy przed tysiącami lat przemierzali pustynie na obszarze dzisiejszych granic Jordanii, Iraku i Arabii Saudyjskiej.

Według Hansa Georga Gebela z Wolnego Uniwersytetu Berlina i Hamzeha Mahasneha z Uniwersytetu Mutah w Jordanii, naukowców kierujących wspólnie pracami zespołu archeologów, tereny północno-wschodniej Jordanii usiane są setkami takich kopców, pozostawianych przez prehistoryczne koczownicze i półkoczownicze plemiona wędrujące na pustyni.

Jordańsko-niemiecki zespół od czterech lat bada pustynny obszar Hamad, odnajdując liczne ślady prehistorycznych i starożytnych Beduinów-wędrowców.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama