Nowe miejsca światowego dziedzictwa

UNESCO wpisało 25 nowych miejsc na listę światowego dziedzictwa kulturalnego ludzkości. Są wśród nich obiekty m.in. w Brazylii, Chinach i Meksyku, ale także atol Bikini.

Poszerzenie listy zatwierdzili członkowie Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO, obradujący od ubiegłego poniedziałku w Brasilii. W tej chwili zawiera ona już 914 obiektów.

Na listę dziedzictwa trafiły prehistoryczne jaskinie w Yagulu i Mitli w meksykańskim stanie Oaxaca (południe kraju), gdzie odkryto naskalne malowidła uważane za najstarsze dzieła cywilizacji w Ameryce.

Za dziedzictwo ludzkości uznano również plac św. Franciszka w Sao Cristovao, czwartym pod względem wieku mieście Brazylii. Plac ten, jako jedyny w Brazylii, ma cechy urbanistyczne typowe dla kolonii hiszpańskich. Pochodzi z okresu unii iberyjskiej, gdy Portugalia, Hiszpania i ich kolonie stanowiły jedno królestwo w latach 1580-1640.

Na listę wpisano atol Bikini na Wyspach Marshalla, który swą sławę zawdzięcza 23 próbom nuklearnym, przeprowadzonym tu przez USA w okresie zimnej wojny. UNESCO włączyło atol na listę dziedzictwa, by nigdy więcej się to nie powtórzyło.

Inne nowe miejsca to m.in. zabytkowe obserwatorium astronomiczne w indyjskim mieście Dźajpur, rezerwat Ngorongoro w Tanzanii, park narodowy na francuskiej wyspie Reunion, kompleksy architektoniczne w Iranie, zabytkowe miasta w Korei Południowej.

W Europie na listę wpisano m.in. dzielnicę kanałów w Amsterdamie, jeden z zamków w Austrii, klasztor w Rumunii i paleolityczne malowidła w Hiszpanii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama