Grobowiec władcy Majów z IV wieku odkryto w Gwatemali

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku w Gwatemali odkryli bogato wyposażony królewski grobowiec Majów - informuje serwis internetowy Discovery News.

Odkrycia dokonano w regionie Peten w północnej części Gwatemali, na pokrytym dżunglą stanowisku El Zotz położonym w odległości około 20 kilometrów na zachód od miasta Majów Tikal, znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zespół archeologów pod kierunkiem Stephena Houstona, profesora antropologii na amerykańskim Uniwersytecie Browna w Providence, odkrył nienaruszony grobowiec z ok. 350-400 r. n.e. pod piramidą El Diablo w ruinach El Zotz.

Naukowcy badający teren wokół niewielkiej świątyni odnaleźli zestaw naczyń zawierających ludzkie zęby i szczątki palców, a kontynuując prace wykopaliskowe przez warstwy ziemi i płaskich kamieni dotarli do podziemnego grobowca o wymiarach 4 metry długości, 1,3 metra szerokości i 2 metry wysokości.

Doskonale zachowany przez ponad 1600 lat grobowiec, którego ściany pokryte zostały warstwą barwionej na czerwono, zielono i żółto sztukaterii, zawierał szczątki dorosłego mężczyzny oraz różne artefakty, w tym wyroby tekstylne i ceramiczne, a także fragmenty przedmiotów z drewna.

Zdaniem S. Houstona, wiek i lokalizacja grobowca, jego bogate wyposażenie oraz budowle wzniesione nad nim wskazują, że zmarły był prawdopodobnie władcą - założycielem dynastii.

Ciało mężczyzny zostało pochowane w tradycyjnym stroju tancerza Majów, ozdobionym małymi "dzwoneczkami" z muszli, zawierającymi jako grzechotki zęby, prawdopodobnie psie.

Archeolodzy odnaleźli w grobowcu także klingę, używaną prawdopodobnie do cięcia twardych materiałów - jak kości - pokrytą czerwonym organicznym osadem, oraz kości sześciorga dzieci, które mogły zostać złożone w ofierze w trakcie ceremonii pogrzebowej.

Grobowiec w El Zotz został odkryty w maju, ale o znalezisku poinformowano ze względów bezpieczeństwa dopiero teraz, na specjalnej konferencji prasowej w Gwatemali - stolicy kraju.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama