84 proc. Polaków chce korzystać z opakowań zwrotnych

84 proc. Polaków chętnie skorzystałoby z produktów w opakowaniach zwrotnych, gdyby były one dostępne - wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia. Segregacja odpadów przysparza kłopotów m.in. dlatego, że nie zawsze wiadomo, jak zmieścić w mieszkaniu pięć pojemników - dodano.

"Nie ma tutaj różnic w odpowiedziach w podziale na płeć, miejsce zamieszkania czy wielkość miejscowości. Jedynie widać pewną różnicę przy podziale na wiek - osoby po 35-tym roku życia nieco chętniej odnoszą się do takiego rozwiązania" - napisano w komentarzu do badania.

Jak informuje ARC Rynek i Opinia, jako główny powód potencjalnego korzystania z produktów w opakowaniach zwrotnych Polacy wskazują chęć zrobienia czegoś pozytywnego dla środowiska - to argument szczególnie ważny dla osób z wyższym wykształceniem. Ważny jest również fakt, że w domu gromadziłoby się mniej śmieci - to argument przemawiający szczególnie do kobiet. Zachęcać do tego typu rozwiązań mogłyby również niższe ceny takich produktów oraz niższe opłaty za wywóz śmieci.

"Temat segregacji odpadów jest bardzo żywy w ciągu ostatnich miesięcy. Obowiązująca segregacja pięciu frakcji przysparza Polakom trochę kłopotów, nie tylko dlatego, że nie zawsze wiedzą, jaki odpad do jakiego kosza wrzucić, ale również - jak zmieścić w mieszkaniu pięć pojemników. Dlatego, jak widać z naszego sondażu, Polacy chętnie ograniczyliby liczbę odpadów we własnym domu poprzez korzystanie np. z produktów w opakowaniach zwrotnych" - komentuje cytowany w komunikacie Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

"Jednocześnie fakt, że aż 84 proc. respondentów pozytywnie odniosło się do takiego rozwiązania, a za główną zachętę uznali oni pozytywny wpływ na środowisko pokazuje, że Polacy są coraz bardziej świadomi wpływu produkcji i konsumpcji w tym obszarze" - dodaje Czarnecki.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online na ePanel.pl) w listopadzie br. na reprezentatywnej pod względem wieku, płci, wykształcenia czy miejsca zamieszkania próbie respondentów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • podajnik
    12.12.2019 13:27
    Tylko systemowe czyli prawne rozwiązania mogą pomóc. Jeśli plastikowe butelki to za wysoką kaucją zwrotną w punkcie automatycznego poboru w markecie. Jako zwrot - kwota do wydania w tym markecie. Tak jest w Niemczech.
    Cofnięcie darmowych reklamówek nie przysparzało władzy problemów więc nakaz wprowadzenia plastikowych butelek zwrotnych też nie powinien.
    Absurdem jest, że śmieci przynoszone ze sklepu ważą niewiele mniej niż żywność.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .