Chcą przyciągnąć jerzyki, by walczyły z komarami

Wiosną w Czechowicach-Dziedzicach koło Bielska-Białej ruszy program montażu budek lęgowych dla jerzyków. Celem jest ściągnięcie do gminy jak największej populacji tych ptaków, które doskonale sprawdzają się w walce z komarami - podał czechowicki magistrat.

"Zakupione z funduszy gminy budki trafią głównie na wysokie ściany budynków użyteczności publicznej i bloków mieszkalnych. Część z nich może być również przekazana zainteresowanym mieszkańcom, których domy spełnią warunki pozwalające na gniazdowanie jerzyków" - wskazał Łukasz Piątek z czechowickiego magistratu.

Gmina kupi ok. 200 budek lęgowych, które zostaną zamontowane na ścianach wysokich budynków.

Urzędnik przypomniał, że jerzyki żywią się owadami. W ciągu doby jeden ptak jest w stanie upolować do 20 tys. owadów, głównie komarów i meszek. "Jerzyki - nieco więksi kuzyni jaskółek - to ptaki występujące w całej Europie. Większą część życia spędzają w powietrzu, gdzie dosłownie przez cały czas polują. Łowieniem uciążliwych dla ludzi owadów - komarów, meszek i much - zajmują się również młode jerzyków, które stają się samodzielne zaraz po opuszczeniu gniazd" - wyjaśnił.

W Polsce jerzyki pojawiają się w połowie maja i przebywają do połowy sierpnia. "Są zatem gośćmi w okresie, w którym owady latające są najbardziej uciążliwe dla człowieka" - dodał Piątek.

Urzędnik zwrócił zarazem uwagę, że remonty elewacji i prace dociepleniowe sprawiają, iż w ścianach znajdujących się w miastach budynków jerzykom coraz trudniej jest znaleźć szczeliny i otwory umożliwiające zakładanie gniazd. Z tego powodu, aby zatrzymać te ptaki w miastach, montuje się dla nich specjalne budki.

"Najlepsze efekty daje montowanie kilku budek obok siebie, na ścianach wysokich budynków, z ekspozycją na otwartą przestrzeń. W takich warunkach, żyjące w koloniach jerzyki, gniazdują w naturze. Dlatego Czechowice-Dziedzice, planujące zakup ok. 200 budek lęgowych, zamierzają zamontować większość z nich w optymalnych warunkach" - wyjaśnił.

Część zakupionych przez gminę budek zostanie przekazana mieszkańcom, którzy wyrażą chęć ich zamontowania na elewacjach własnych domów. Muszą oni jednak na piśmie zadeklarować gotowość m.in. do zainstalowania ich zgodnie z wymaganiami oraz do późniejszego opiekowania się. "Budki zamontowane w niewłaściwy sposób i w nieodpowiednim miejscu nie zostaną przez jerzyki zasiedlone" - podkreślił Piątek.

Budki można wieszać na przełomie kwietnia i maja - tuż przed przylotem jerzyków, lub latem, aby ptaki je znalazły i przyzwyczaiły do nowych lokalizacji jeszcze przed odlotem.

Czechowiczan zainteresowanych montażem budki dla jerzyków o kontakt prosi wydział ochrony środowiska i rolnictwa czechowickiego magistratu pod numerem telefonu (32) 214 71 69.

Czechowice-Dziedzice to gmina granicząca od północy z Bielskiem-Białą. Mieszka w nich ok. 35 tys. mieszkańców. (PAP)

Marek Szafrański

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama