Sztuczna nerka do wszczepienia

Prototyp sztucznej nerki tak mały, że nadaje się do wszczepienia pacjentowi przedstawili naukowcy z University of San Francisco - informuje serwis "EurekAlert".

Wcześniej powstał i został wypróbowany w przypadku ciężko chorych pacjentów prototyp o rozmiarach pokoju, jednak dzięki wykorzystaniu technologii stosowanych w obróbce krzemu udało się zmniejszyć zawierające żywe komórki nerki urządzenie do wielkości filiżanki.

Sztuczna nerka po wszczepieniu nie będzie wymagała podawania środków osłabiających odporność - co jest bardzo ważne wobec coraz częstszego pojawiania się odpornych na leki szczepów bakterii.

Niedobór nerek do przeszczepów oraz koszty dializ należą do najistotniejszych problemów medycznych w krajach wysoko rozwiniętych.

Kalifornijski prototyp został już wypróbowany na zwierzętach. Testy kliniczne z udziałem ludzi mają się rozpocząć w ciągu 5 do 7 lat.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja