Szympansy przechytrzyły kłusowników

Szympansy żyjące dziko w Afryce Zachodniej potrafią unieszkodliwić sidła zastawiane przez ludzi - informuje serwis internetowy BBC.

Kłusownicy w wielu miejscach Afryki używają sideł do łapania dzikiej zwierzyny, w tym szympansów. Podobnie jest w Gwinei, gdzie żyje dużo szympansów i zastawia się wiele pułapek. A jednak w tym rejonie znajduje się mało szympansów mających obrażenia wywołane działaniem pułapek. Teraz wiadomo już, dlaczego.

Okazuje się, że samce szympansów potrafią sidła rozbroić. Naukowcy japońscy udokumentowali w Gwinei przykłady, kiedy małpy w ten sposób przechytrzyły swoich prześladowców. Udawało im się przy tym ujść bez szwanku. Co więcej, szympansy z Gwinei same szukały takich pułapek, żeby je unieszkodliwić.

Odkrycia dokonali przypadkowo japońscy prymatolodzy, Gaku Ohashi i Tetsuro Matsuzawa z uniwersytetu w Kioto, którzy obserwowali zachowania społeczne szympansów z Gwinei. Naukowcy śledzili grupę pięciu samców składającą się z osobników dorosłych i młodocianych.

Samce sześciokrotnie podejmowały próby rozbrojenia pułapek. W dwóch przypadkach udało im się to zrobić.

Typowa pułapka, wykonywana na przykład przez lud Manon, składa się z drucianej pętli, która jest połączona lianą z przygiętym w łuk młodym drzewkiem. Kiedy zwierzę wejdzie w obręb pętli, drzewko prostuje się, a pętla zaciska się wokół nóg lub szyi ofiary.

Jak tłumaczy Ohashi, szympansy w Gwinei zdają się wiedzieć, która część sideł jest niebezpieczna, a która nie. Zazwyczaj szympans chwyta drzewko i potrząsa nim tak długo, aż pułapka się uruchomi, niekiedy lekko kopie w drzewko. Zawsze jednak szympansy unikają niebezpiecznej części sideł, czyli pętli.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg