Rzecznik rządu: Szczytu zachorowań spodziewamy się w kwietniu

- Szczytu zachorowań na koronawirusa spodziewamy się w kwietniu, ale ogólna liczba osób, które chorują, będzie na wysokim poziomie jeszcze przez co najmniej cały maj - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że maj lub końcówka kwietnia będzie początkiem odmrażania kwestii gospodarczych.

Rzecznik rządu w "Sygnałach dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia był pytany, kiedy spodziewany jest szczyt zachorowań na COVID-19. "Jeśli chodzi o liczbę dzienną zachorowań w liczbach bezwzględnych, to mamy nadzieję, że to będzie kwiecień. Tzn., że w kwietniu ta sytuacja się już unormuje" - odparł P. Müller.

Zaznaczył jednocześnie, że liczba osób, które będą w jednym czasie chorowały, będzie przez długi czas na dosyć wysokim poziomie, gdyż - jak wyjaśnił - leczenie osób, które już zachorowały, trwa co najmniej kilkanaście dni. "W związku z czym ogólna liczba osób, które chorują, będzie na wysokim poziomie jeszcze przez cały maj, co najmniej" - powiedział rzecznik rządu.

Na pytanie, czy widać już oznaki tego, co wydarzyło się przez święta, oznaki wzrostu zachorowań związanych z wyjazdami Polaków do rodziny, P. Müller powiedział, że w tej chwili nie ma na ten temat informacji. "To, czy negatywne skutki tych wyjazdów się pojawią, będziemy widzieć nieco ponad tydzień po samych wyjazdach, bo po takim czasie pojawiają się objawy choroby" - podkreślił. Zwrócił uwagę, że ruch w okresie świątecznym był zwiększony. "Miejmy nadzieję, że nie przyniesie to jakichś bardzo widocznych efektów w liczbie zachorowań" - zaznaczył.

Piotr Müller pytany, kiedy rząd zacznie "odmrażać gospodarkę", zauważył, że jeżeli dane liczbowe dotyczące osób, które chorują, "będą lepsze, można się spodziewać tego, że maj, czy końcówka kwietnia, będzie początkiem odmrażania kwestii gospodarczych". Dopytywany, jak miałoby wyglądać to odmrażanie, zaznaczył, że wszystko będzie zależało od liczb, łącznie z datą rozpoczęcia zdejmowania obostrzeń.

Jak dodał, naturalne wydaje się, że w pierwszej kolejności powinny zostać zdjęte obostrzenia dotyczące zasad przemieszczania się czy dostępu do terenów zielonych.

"W późniejszym etapie poluzowanie kwestii związanych z handlem i usługami i limitami osób, które przebywają w tych punktach, ale również z rygorami, czyli te limity będą obowiązywały. Myślę, że pod koniec poluzowywania ograniczeń są imprezy masowe" - mówił P. Müller.

Rzecznik rządu pytany, czy uczniowie wrócą do szkół w tym roku szkolnym, odparł, że takich decyzji jeszcze nie ma. "Mamy nadzieję, że to będzie możliwe, żeby wrócić do szkoły jeszcze w tym roku szkolnym" - powiedział. Zaznaczył, że wszystko będzie zależało od sytuacji epidemicznej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, POLITYKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama