"Jeśli wirus wróci, zamykamy znów Włochy"

Jeśli wirus wróci, zamykamy znów Włochy - takie ostrzeżenie naukowców cytuje dziennik "La Repubblica" w poniedziałek, gdy rozpoczyna się druga faza kryzysu na tle pandemii i złagodzenia części restrykcji. MSW apeluje do obywateli o rozwagę i ostrożność.

Od poniedziałku, po kilkunastu dniach wyraźnego spadku krzywej zakażeń, odmrożona zostanie część gospodarki, ruszy praca w firmach i zakładach pracy oraz na budowach, można będzie odwiedzić swych bliskich i z tego powodu podróżować po swoim regionie. Pozwolono też organizować pogrzeby.

Otwarte zostaną parki. Aktywność sportową można będzie uprawiać nie tylko w pobliżu swego domu. Przedstawiciele drużynowych dyscyplin sportowych mogą powrócić do treningów.

Całej aktywności w tej fazie muszą jednak towarzyszyć nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, w wielu przypadkach - obowiązek noszenia maseczek. Dozwolony jest powrót do swego stałego miejsca zamieszkania z innego regionu, w którym się dotąd przebywało.

Media zaznaczają, że po prawie dwóch miesiącach spędzonych przez miliony Włochów w domu zniesione zostaną jednak tylko niektóre ograniczenia. "To nie jest wolność dla wszystkich" - powtarza premier Giuseppe Conte.

Podkreślił w niedzielę: "Przyszłość kraju jest w naszych rękach tak jak nigdy wcześniej".

"Im bardziej skrupulatnie będziemy przestrzegać zasad, tym szybciej będziemy mogli odzyskać więcej wolności" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych. Zaapelował, by nie zaprzepaścić tego, co osiągnięto w ciągu ponad 50 dni narodowej kwarantanny.

Minister zdrowia Roberto Speranza stwierdził zaś: "Tego pojedynku nie wygra się dekretem, w tej fazie kluczowe znaczenie ma odpowiedzialność indywidualna".

Media odnotowują, że przedstawiciele rządu wyrażają obawy, że w pierwszym dniu złagodzenia niektórych restrykcji może dojść do zbiorowego zjawiska zapomnienia o kryzysie na tle koronawirusa, czemu sprzyjać będzie utrzymujący się już letni klimat w kraju. Może to doprowadzić do tego, że otwarte parki zapełnią się ludźmi, a tłumy wyjdą na ulice po tygodniach spędzonych w przymusowym zamknięciu. Rezultatem może być ponowny wzrost zakażeń w kraju - ostrzegają eksperci z komitetu naukowego doradzającego rządowi.

"Mamy dalej kryzys; biada temu, kto pomyśli, że wszystko się skończyło" - podkreślił minister zdrowia.

Przypomniano o tym również, opracowując nową wersję autocertyfikatu, który potrzebny jest w razie policyjnej kontroli. W nowym modelu formularza, opracowanym przez MSW, wymieniono cztery potrzeby uzasadniające przemieszczanie się: "praca, absolutna konieczność, sytuacja potrzeby, zdrowie".

W poniedziałek wraz z częściowym otwarciem kraju rozpocznie się skrupulatny monitoring przebiegu epidemii. Jego rezultaty będą miały kluczowy wpływ na decyzje o dalszym łagodzeniu restrykcji począwszy od 18 maja.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama