Nowe stanowisko archeologiczne z pozostałościami dużej osady z czasów kultury Chachapoyas (VIII-XV wiek) zostało odkryte w północnej części Peru - donosi serwis internetowy En Peru.
Odkrycia dokonano na zboczu wzgórza Atumpucro, położonego nad doliną rzeki Utcubamba, w okręgu San Juan de Lopecancha w prowincji Luya, na terenie regionu Amazonas w północnej części kraju.
Jak poinformował peruwiański badacz i fotograf Martin Chumbe, który dokonał odkrycia, na stanowisku o powierzchni ponad 2 hektarów znajduje się około 150 okrągłych kamiennych domostw - typowych dla kultury Chachapoyas - zbudowanych na rozległych tarasach wzmocnionych murami o długości około 50 metrów i wysokości 3 metrów.
Wszystkie domostwa i budowle na stanowisku Atumpucro zachowały się przez stulecia w dobrym stanie, co świadczy o dużym talencie architektów i budowniczych osady, posadowionej na stromym zboczu wzgórza.
Wszystkie odkryte domy mają prostokątne otwory okienne, a w ich ścianach zdobionych frezami znajdują się liczne wnęki.
Według M. Chumbe, z najwyżej położonej części osady roztacza się wspaniały widok na dolinę Utcubamba oraz tereny okręgu Jalca Grande w prowincji Chachapoyas.
Stanowisko Atumpucro znajduje się między dwoma znanymi kompleksami archeologicznymi związanymi z kulturą Chachapoyas - kompleksem grobowym Revash a fortecą Kuelap - i ma duże szanse stać się nową atrakcją turystyczną.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.