Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano w tym roku za odkrycie i badania grafenu. Materiału przyszłości.
Krzem się starzeje
Elektronika oparta na krzemie, czyli taka, z jakiej dzisiaj korzystamy przy budowie komputerów, telefonów, aparatów fotograficznych… dosłownie wszystkiego, powoli staje się niepraktyczna. Nie da się jej w nieskończoność miniaturyzować. A miniaturyzacja i ciągłe podnoszenie poprzeczki jest siłą napędową elektronicznego przemysłu. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że krzem w najbliższej przyszłości trzeba będzie czymś zastąpić. Najczęściej mówi się właśnie o węglu, konkretnie o grafenie. Zbudowane z niego procesory mogłyby być mniejsze i szybsze. Pierwszy, zbudowany w tym roku w jednym z laboratoriów należących do giganta elektronicznego – firmy IBM, był dwa razy szybszy niż najlepsze procesory krzemowe dzisiaj. A to dopiero początek. Eksperci szacują, że procesory grafenowe będą tysiące razy wydajniejsze niż te, którymi dzisiaj dysponujemy. Tyle o elektronice. Ale z grafenu mogą być budowane przezroczyste i elastyczne wyświetlacze dotykowe. Takie przydałyby się w telefonach, zegarkach, monitorach i telewizorach. Grafen praktycznie w ogóle nie zatrzymuje światła. Z drugiej strony można go zrolować bez obawy, że się złamie. Jest tak elastyczny, że można go bez uszkadzania rozciągnąć o 20 proc.
Grafen – bez kompromisów
Grafen, a także struktury z niego produkowane, takie jak nanorurki węglowe (warstwa grafenu zrolowana w walec) i fulereny („kulka” zbudowana z jednej warstwy węgla), można dodawać do różnych materiałów, powodując, że te stają się bardziej wytrzymałe i bardziej elastyczne. Dodanie do tworzywa sztucznego niewielkich ilości grafenu (ok. 1 proc.) powoduje, że staje się ono doskonałym przewodnikiem. A to otwiera w zasadzie nieograniczone możliwości, bo podział pomiędzy przewodnikami a izolatorami załamuje się. To, co do niedawna nie przewodziło prądu, w wyniku dodania bardzo małych ilości struktur węglowych staje się przewodnikiem. Z grafenu albo z materiałów, w których jest jego domieszka, można by budować samochody, samoloty, a nawet satelity. Trudno znaleźć do tego celu lepszy materiał.
Lekki, elastyczny i wytrzymały. A nie: albo wytrzymały, albo elastyczny. Grafen jest materiałem, przy którym można zapomnieć o kompromisach. To wszystko, co wyżej zostało opisane, można by robić już dzisiaj, ale na razie cena grafenu jest bardzo wysoka. Póki co, to materiał bardziej niż ekskluzywny. Jeszcze dwa lata temu płatek grafenu o powierzchni milimetra kwadratowego kosztował ponad 1000 dolarów. Dzisiaj cena spadła, bo stworzono technologię pozwalającą produkować jego płachty o szerokości do 70 cm. Gdyby wyprodukować taką płachtę o długości 2000 km, ważyłaby ona tylko jeden kilogram. I byłaby idealnie przezroczysta.
Władze Kazachstanu zalesią ponad milion hektarów wyschniętego dna tego wielkiego niegdyś zbiornika.
Test wykorzystuje reakcje mikrobów na proste czynniki chemiczne.
Projekt ten pozwoli nadążyć Polsce za rozwojem technologii kwantowych.
To największy drapieżnik wśród ptaków szponiastych gniazdujących w naszym kraju.
Badania potwierdzają, że pradziejowi mieszkańcy Jaskini Maszyckiej praktykowali kanibalizm.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.