Podczas Światowego Kongresu Krwi Pępowinowej (World Cord Blood Congress), który odbył się w dniach 4-7 listopada w Marsylii, przedstawiono aktualną wiedzę i zastosowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Na całym świecie w celu ratowania zdrowia i życia pacjentów wykonano już ponad 21 tysięcy przeszczepień krwi pępowinowej.
W kongresie wzięli udział wybitni naukowcy z całego świata, którzy uznają komórki macierzyste z krwi pępowinowej jako skuteczną terapię w leczeniu chorób hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych i immunologicznych. Spotkanie odbywało się pod przewodnictwem francuskiej hematolog prof. Eliane Gluckman, która w 1988 roku po raz pierwszy na świecie przeszczepiła komórki z krwi pępowinowej. Dzisiaj jej pacjent jest w pełni zdrowym mężczyzną, mężem i ojcem.
„Dziś wiemy, że przeżycie pacjentów, którym przeszczepia się komórki z krwi pępowinowej jest takie samo jak po przeszczepieniu komórek macierzystych szpiku. Wiemy też, że choć układ krwiotwórczy odnawia się u nich wolniej, to są oni mniej narażeni np. na szkodliwą dla biorcy reakcję przeszczep przeciwko gospodarzowi” - mówiła prof. Gluckman.
Komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej w coraz większym stopniu są wykorzystywane w ośrodkach transplantacyjnych. Poza standardowymi wymienionymi wyżej wskazaniami, lekarze nieustannie starają się znaleźć nowe terapeutyczne zastosowania. Obecnie trwają zakrojone na szeroką skalę badania kliniczne nad wykorzystaniem komórek m.in. w leczeniu cukrzycy typu I, mózgowego porażenia dziecięcego, stwardnienia rozsianego czy chorobie Crohna.
Prof. Joanne Kurtzberg z Centrum Medycznego Uniwersytetu Duke w Durham (USA) rozpoczęła badania nad skutecznością przeszczepiania własnej krwi pępowinowej (tzw. transplantacje autologiczne) dzieciom z porażeniem mózgowym.
„Mamy pewne dowody, że działanie tych komórek wiąże się też z innymi mechanizmami, dlatego zdecydowaliśmy się je przetestować u dzieci z nabytym uszkodzeniem tkanki nerwowej, jakim jest porażenie mózgowe. To początek badań i trudno przewidzieć, jakie będą ich wyniki” - wyjaśniała podczas kongresu badaczka.
W ponad 350 pracach naukowych opisał ok. 400 okazów zwierząt żyjących w Bajkale.
Częste korzystanie ze smartfonów w obecności dzieci może zaburzać ich rozwój
Jednym z głównych powodów jest intensywne wydobycie wód gruntowych.
Z kolei szpaki, by zapamiętać nową frazę, muszą pozbyć się z pamięci starszych dźwięków.
Opracowano je z pomocą ochotnika, który w czasie swojego życia został ugryziony kilkaset razy.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.