Prace trwają. Na razie jeden z leków jest w pierwszej fazie badań klinicznych.
Trzymam kciuki, by prowadzone w Celon Pharma S.A. badania się powiodły i żebyśmy w 2022 r. mieli na rynku polski preparat przeciwko koronawirusowi - mówił prezydent Andrzej Duda w środę w Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. w Kazuniu Nowym (woj. mazowieckie).
Prezydent podczas środowej wizyty w Celon Pharma S.A. spotkał się z zarządem firmy oraz pracownikami działów badawczo-Rozwojowych, a także zwiedził laboratoria nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Celon Pharma S.A.
Jak zaznaczył, obecnie prowadzonych w Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. jest 15 innowacyjnych projektów. "15 różnych preparatów lekowych, nad którymi cały czas trwają prace, a spośród których pięć jest już w tej chwili na etapie badań klinicznych. A co najważniejsze, są tu prowadzone badania nad lekami onkologicznymi, nad lekami neuropsychiatrycznymi, ale są też tutaj prowadzone badania nad lekami przeciwko koronawirusowi" - mówił prezydent. Zaznaczył, że "jest to całkowicie nasz dorobek, polskiej myśli, polskich rąk a przede wszystkim ogromna nadzieja na rozwój polskie farmacji". "Trzymam kciuki, żeby te badania się powiodły, żebyśmy, tak jak pan prezes zapowiadał, w 2022 roku już na rynku mogli zobaczyć preparat przeciwko koronawirusowi. Natomiast, żebyście państwo do badań klinicznych mogli przystąpić, jak to jest planowane, w trzecim kwartale tego roku" - mówił Duda.
Prezydent dodał, że państwowy projekt pracy nad lekami przy zakażeniu koronawirusem szacowany jest na kwotę blisko 64 mln zł, z czego prawie 40 mln zł stanowi grant, jaki od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymała firma Celon Pharma.
Prezes firmy Maciej Wieczorek zaznaczył, że Centrum Badawczo-Rozwojowe Celon Pharma pracuje nad nowymi i innowacyjnymi lekami. "Mamy dziś 15 projektów innowacyjnych, z tego pięć klinicznych. Mamy bardzo zaawansowane dwa projekty w neuropsychiatrii, zwłaszcza w depresji lekoopornej" - wskazał.
Wieczorek zaznaczył również, że Celon Pharma prowadzi badania nad trzema projektami związanymi z lekami w zakresie COVID-19.
"Nasz najbardziej zaawansowany lek już jest w badaniach klinicznych, jest w pierwszej fazie. To lek wyjątkowy, mający unikatowy profil działania. Z jednej strony na stan zapalny (...), ale też działanie przeciwfibrotyczne, związane ze zmianami w płucach" - przekazał.
Zaznaczył, że jego zdaniem ten lek idealnie nadaje się do leczenia ciężkiego przebiegu COVID-19. Poinformował też, że badania nad lekiem powinny zakończyć się za dwa miesiące.
Marzena Kozłowska, Monika Zdziera
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.