Prace trwają. Na razie jeden z leków jest w pierwszej fazie badań klinicznych.
Trzymam kciuki, by prowadzone w Celon Pharma S.A. badania się powiodły i żebyśmy w 2022 r. mieli na rynku polski preparat przeciwko koronawirusowi - mówił prezydent Andrzej Duda w środę w Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. w Kazuniu Nowym (woj. mazowieckie).
Prezydent podczas środowej wizyty w Celon Pharma S.A. spotkał się z zarządem firmy oraz pracownikami działów badawczo-Rozwojowych, a także zwiedził laboratoria nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Celon Pharma S.A.
Jak zaznaczył, obecnie prowadzonych w Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. jest 15 innowacyjnych projektów. "15 różnych preparatów lekowych, nad którymi cały czas trwają prace, a spośród których pięć jest już w tej chwili na etapie badań klinicznych. A co najważniejsze, są tu prowadzone badania nad lekami onkologicznymi, nad lekami neuropsychiatrycznymi, ale są też tutaj prowadzone badania nad lekami przeciwko koronawirusowi" - mówił prezydent. Zaznaczył, że "jest to całkowicie nasz dorobek, polskiej myśli, polskich rąk a przede wszystkim ogromna nadzieja na rozwój polskie farmacji". "Trzymam kciuki, żeby te badania się powiodły, żebyśmy, tak jak pan prezes zapowiadał, w 2022 roku już na rynku mogli zobaczyć preparat przeciwko koronawirusowi. Natomiast, żebyście państwo do badań klinicznych mogli przystąpić, jak to jest planowane, w trzecim kwartale tego roku" - mówił Duda.
Prezydent dodał, że państwowy projekt pracy nad lekami przy zakażeniu koronawirusem szacowany jest na kwotę blisko 64 mln zł, z czego prawie 40 mln zł stanowi grant, jaki od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymała firma Celon Pharma.
Prezes firmy Maciej Wieczorek zaznaczył, że Centrum Badawczo-Rozwojowe Celon Pharma pracuje nad nowymi i innowacyjnymi lekami. "Mamy dziś 15 projektów innowacyjnych, z tego pięć klinicznych. Mamy bardzo zaawansowane dwa projekty w neuropsychiatrii, zwłaszcza w depresji lekoopornej" - wskazał.
Wieczorek zaznaczył również, że Celon Pharma prowadzi badania nad trzema projektami związanymi z lekami w zakresie COVID-19.
"Nasz najbardziej zaawansowany lek już jest w badaniach klinicznych, jest w pierwszej fazie. To lek wyjątkowy, mający unikatowy profil działania. Z jednej strony na stan zapalny (...), ale też działanie przeciwfibrotyczne, związane ze zmianami w płucach" - przekazał.
Zaznaczył, że jego zdaniem ten lek idealnie nadaje się do leczenia ciężkiego przebiegu COVID-19. Poinformował też, że badania nad lekiem powinny zakończyć się za dwa miesiące.
Marzena Kozłowska, Monika Zdziera
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.