Biedronka wprowadza sprzedaż testów na obecność koronawirusa. Eksperci sceptyczni

Co o nowym dostępnych w Biedronce testach mówią specjaliści?

Od poniedziałku sieć marketów Biedronka wprowadza do sprzedaży szybkie testy na obecność przeciwciał koronawirusa. Test będzie kosztował 49,99 zł, a jeden klient będzie mógł kupić maksymalnie trzy sztuki produktu. Eksperci jednak dość krytycznie wypowiadają się na temat stosowania takich testów. Dlaczego?

- Z serologicznymi testami jest ten problem, że albo są wyśrubowane i wtedy nie wykrywają (koronawirusa), albo mogą dawać krzyżowe reakcje z innymi koronawirusami, których jest sporo. Wykrywają, że ktoś w swoim życiu miał kontakt z koronawirusem, ale niekoniecznie z tym, który wywołuje Covid-19 - mówi Polskiej Agencji Prasowej wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Naukowiec dodaje, że na świecie jest już ponad sto takich testów. Z dotychczasowych analiz można wywnioskować, że wyniki tego badania mogą być różne u tej samej osoby. 

Sceptyczny wobec testów z Biedronki jest również prof. Robert Flisiak, szef Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, który w rozmowie z RMF FM zaznaczył, że testy szybkie na przeciwciała są obarczone dużym ryzykiem błędu, zaś wynik takiego testu nie jest akceptowany np przy wymogach podróży zagranicznych.

Krytycznie o wiarygodności szybkich testów z marketu wypowiada się również dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie:

- Najważniejsze, żebyśmy wykonywali testy w laboratoriach akredytowanych, żeby to nie były przygodne osoby, które oferują zbadanie przeciwciał i wydrukowanie jakiegoś wyniku, żeby to nie były testy paskowe pokazujące czy mamy czy nie mamy przeciwciał. Tylko i wyłącznie wiarygodny poziom przeciwciał oznaczony przez akredytowane laboratorium jest wynikiem dla nas wiążącym - mówi dr. Zaczyński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama