Grizli zagrożą niedźwiedziom polarnym?

Na skutek zmian klimatycznych niedźwiedzie polarne będą zmuszone walczyć o pożywienie z grizli, mogą jednak przegrać przez gorsze przystosowanie do nowego środowiska, co może zagrozić przetrwaniu tego gatunku.

Raport, sporządzony przez biologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, ukazał się w czasopiśmie naukowym Public Library of Science.

Stwierdza on, że na skutek zmian klimatycznych niedźwiedzie polarne już zaczęły stopniowo przenosić się z terenów Arktyki na południe, dokąd migrują także grizli. Na wspólnym terytorium niedźwiedzie polarne będą przegrywać w walce o pożywienie, bo będą miały problemy z przystosowaniem się do nowej, głównie wegetariańskiej diety. "Niedźwiedzie polarne będą musiały zmienić sposób żywienia, ale to nie wystarczy, zwłaszcza jeśli będą musiały dzielić terytorium z grizli" - przekonywał jeden z badaczy Graham Slater.

Problem polega na tym, że niedźwiedzie polarne mają za słabą konstrukcję czaszki i zbyt małe zęby, by móc przeżuwać rośliny, trawę czy korę drzew - ostrzegają autorzy raportu.

Może to oznaczać, że gatunek niedźwiedzi polarnych szybko wyginie, pośrednio na skutek wywołanych przez człowieka zmian klimatu - alarmuje Slater.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.