Na skutek zmian klimatycznych niedźwiedzie polarne będą zmuszone walczyć o pożywienie z grizli, mogą jednak przegrać przez gorsze przystosowanie do nowego środowiska, co może zagrozić przetrwaniu tego gatunku.
Raport, sporządzony przez biologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, ukazał się w czasopiśmie naukowym Public Library of Science.
Stwierdza on, że na skutek zmian klimatycznych niedźwiedzie polarne już zaczęły stopniowo przenosić się z terenów Arktyki na południe, dokąd migrują także grizli. Na wspólnym terytorium niedźwiedzie polarne będą przegrywać w walce o pożywienie, bo będą miały problemy z przystosowaniem się do nowej, głównie wegetariańskiej diety. "Niedźwiedzie polarne będą musiały zmienić sposób żywienia, ale to nie wystarczy, zwłaszcza jeśli będą musiały dzielić terytorium z grizli" - przekonywał jeden z badaczy Graham Slater.
Problem polega na tym, że niedźwiedzie polarne mają za słabą konstrukcję czaszki i zbyt małe zęby, by móc przeżuwać rośliny, trawę czy korę drzew - ostrzegają autorzy raportu.
Może to oznaczać, że gatunek niedźwiedzi polarnych szybko wyginie, pośrednio na skutek wywołanych przez człowieka zmian klimatu - alarmuje Slater.
POLSA: załoga misji IGNIS z polskim astronautą zrealizowała już prawie wszystkie cele na ISS
Zaburzenia równowagi mikrobioty mogą skutkować nie tylko problemami trawiennymi.
Węglan wapnia tworzy się zarówno na powierzchni drzewa, jak i wewnątrz struktur drewna.
Klucz do spowolnienia zegara biologicznego może kryć się w codziennych wyborach.
Dotychczas załoga wykonała już niemal 230 okrążeń wokół Ziemi