Nauka i przyroda w roku 2010

Sztuczny genom, nowy oręż do walki z HIV, trzęsienie ziemi na Haiti, wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej - to niektóre z najważniejszych wydarzeń naukowych i przyrodniczych 2010 r. według "Nature"

2010 r. upłynął pod znakiem zawirowań wokół problematyki ocieplenia klimatu. W styczniu Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, któremu przewodniczył Rajendra Pachauri, z zakłopotaniem przyznał, że wydany przez niego w 2007 r. raport ostrzegający przed szybkim topnieniem himalajskich lodowców był błędny. Stało się to pożywką dla sceptyków ocieplenia klimatu. Odbywająca się pod koniec roku, Światowa Konferencja Klimatyczna ONZ w Cancun w Meksyku odniosła jednak swego rodzaju sukces, gdyż jej uczestnicy przyjęli za wspólny cel - ograniczenie ocieplenia do 2 st. C powyżej temperatury sprzed ery przemysłowej.

20 kwietnia eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon należącej do firmy BP zabiła 11 pracowników i doprowadziła do największego w historii wycieku ropy. Do sierpnia z uszkodzonego szybu wyciekło niemal 5 mln baryłek ropy. Inżynierowie zatkali szyb 15 lipca, choć do 19 września nie został on całkowicie zacementowany. W trakcie przeciągającej się katastrofy ekologicznej rozgorzała debata dotycząca losów ropy pochodzącej z wycieku. Szacunki Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA), zgodnie z którymi około połowa ropy wyparowała, została zebrana lub spalona były otwarcie krytykowane jako zbyt optymistyczne. Później, naukowcy odkryli warstwę osadu ropy na dnie morskim.

16 listopada naukowcy potwierdzili, że drobinki o średnicy liczonej w mikrometrach znalezione w kapsule sondy Hayabusa (Japońskiej Agencji Eksploracji Przestrzeni Kosmicznej - JAXA) są autentycznym pyłem asteroidy Itokawa.

2 grudnia 2010 r. naukowcy z NASA poinformowali o odkryciu bakterii z Jeziora Mono w Kalifornii, które - jako jedyne ze znanych form życia - wykorzystują arsen jako budulec DNA i białek w zastępstwie fosforu, na którym polegają wszystkie znane dotąd organizmy. Biochemicy krytykujący założenia i metodologię tych badań podkreślają jednak, że niezbędne są dalsze prace, które pozwolą zweryfikować to odkrycie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg