Kto może umrzeć mimo zaszczepienia?

Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 na ogół nie umierają z powodu tego zakażenia, wyjątkiem są ludzi zaawansowani wiekiem i schorowani, po osiemdziesiątce - wykazały badania Narodowego Instytutu Zdrowia we Włoszech.

Raport włoskich specjalistów dotyczący zgonów na COVID-19 ujawnił, że spośród osób zaszczepionych dotychczas umierali na tę chorobę niemal wyłącznie seniorzy średnio w wieku 85 lat, cierpiący na ogół na pięć chorób przewlekłych. Najczęściej były to takie schorzenia współistniejące jak choroby-sercowo-naczyniowe, nowotwory i demencja. Wśród niezaszczepionych również najczęściej umierali ludzie starsi, ale ich średnia wieku była niższa i wynosiła 78 lat.

Reuters informuje, że w okresie od 1 lutego do 5 października przeanalizowane dane 38 tys. osób niezaszczepionych, 2 130 tych, którzy otrzymali jedna dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 oraz 1 440 osób w pełni zaszczepionych.

We Włoszech zaszczepiono dotąd 80 proc. populacji w wieku co najmniej 12 lat, czyli wśród osób, u których dopuszczono użycie szczepionki przeciwko COVID-19. Trwają wciąż badania nad bezpieczeństwem i skutecznością tych szczepień wśród dzieci w wieku 5-12 lat; ich wyniki będą znane za kilka miesięcy.

Autor: Zbigniew Wojtasiński

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama