W Chinach odkryto skamielinę skorpiona morskiego wielkości psa, którą datuje się na około 435 mln lat - poinformował w czwartek szwajcarski dziennik "Le Matin". Publikacja dotycząca skamieliny ukazała się w na łamach periodyku naukowego "Science Bulletin".
Paleontolodzy uważają, że znaleziony pajęczak nazwany terropterus xiushanensis był najbliżej związany z żyjącymi dziś skrzypłoczami (stawonogami).
Morski skorpion wielkości około 1 metra żyjący w epoce syluru, miał kolczaste szczypce, którymi "prawdopodobnie zwierzę łapało swoją zdobycz" - przekazał współautor publikacji Bo Wang z instytutu geologii w Nankinie.
"Nasza wiedza w zakresie tych dziwacznych zwierząt jest ograniczona jedynie do czterech gatunków z dwóch rodzajów opisanych 80 lat temu. (Chodzi o) mixopterus kiaeri z Norwegii, mixopterus multispinosus z Nowego Jorku, mixopterus simonsoni z Estonii i lanarkopterus dolichoschelus ze Szkocji" - napisał w publikacji Wang wraz z współpracownikami.
"Znalezisko jest najstarszym, a za razem pierwszym z czterech dotychczas znanych gatunków, który pochodzi z Gondwany (części wielkiego superkontynentu o nazwie Pangea)" - dodano. "Przyszłe prace (geologiczne) w Azji mogą przynieść nowe znaleziska podobnych gatunków (...)" - przewidują badacze.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.