Mikroplastik wykryty w "czystym" powietrzu w Pirenejach

Według modeli matematycznych pochodzi on z Afryki, Ameryki Północnej lub z Oceanu Atlantyckiego.

Naukowcy wykryli cząstki mikroplastiku nawet w powietrzu na wysokości prawie 3 tys. metrów, na szczycie Pic du Midi w Pirenejach. Według modeli matematycznych pochodzi on z Afryki, Ameryki Północnej lub z Oceanu Atlantyckiego, co wskazuje na międzykontynentalne wędrówki takich zanieczyszczeń.

Mikroplastik - mikroskopijne cząstki tworzyw sztucznych powstające z rozkładu trafiających do środowiska odpadków znajdowano już w rzekach, oceanach, śniegu, i ciałach różnych organizmów. Teraz badacze z francuskiego Centrum Narodowego Badań Naukowych wykryli mikroplastik po analizie powietrza chwytanego nad szczytem Pic du Midi w Pirenejach. Jak donoszą na łamach pisma "Nature Communications", znaleźli cząstki tworzyw sztucznych w stężeniu jednej na cztery metry sześcienne.Tworzywa, jakie wykryli, to głównie polistyren i polietylen, które pochodzą przede wszystkim z opakowań. Choć, według badaczy nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia, obecność cząstek zaskakuje.

Modele matematyczne pozwalają domniemywać, skąd plastik pochodzi. Nad Pireneje przedostał się najprawdopodobniej z Afryki, Ameryki Północnej lub Oceanu Atlantyckiego. Wskazuje to na międzykontynentalne wędrówki tego rodzaju zanieczyszczeń. Może to wyjaśnić także obserwowaną wcześniej obecność mikroplastiku nawet na biegunach, czy na Mount Evereście.

Marek Matacz

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKOLOGIA, NAUKA, PAP

Reklama

Reklama