Powstała zrobotyzowana tabletka, która chroni delikatne, np. białkowe leki przed strawieniem w żołądku i uwalnia je dopiero w jelicie. Dodatkowo, w odpowiednim momencie, obraca się i wibruje, aby rozrzedzić śluz oraz wspomóc rozpuszczanie się leczniczej substancji.
Doustne podawanie leków jest proste i niedrogie. Niestety niektóre substancje, takie jak białka i peptydy, łatwo rozkładają się w żołądku i nie można ich przyjmować w postaci tabletek. Do takich związków należy np. insulina.
Zespół z Brigham and Women's Hospita oraz MIT zaprezentował właśnie elektroniczną tabletkę - RoboCap, która ma tę sytuację zmienić. Badacze z powodzeniem przetestowali już wynalazek na świniach, którym podali insulinę oraz wprowadzany zwykle dożylnie antybiotyk - wankomycynę.
Wchłanianie wankomycyny, dzięki tabletce wzrosło aż dziesięciokrotnie. RoboCap uwalnia bowiem lek dopiero pod wpływem warunków, jakie panują w jelicie cienkim. Dodatkowo obraca się i wibruje, co rozrzedza miejscowy śluz i pomaga leczniczej substancji się rozpuścić.
"Peptydy i białka to ważne leki, jednak degradujące środowisko układu trawiennego i niskie wchłanianie ograniczało doustne podawanie tych leków. Rozrzedzające śluz i wzburzające otoczenie ruchy wykonywane przez RoboCap są tak zaprojektowane, aby pozwalały na pokonanie tych przeszkód i dostarczenie leku w miejsce przeznaczenia" - mówi prof. C. Giovanni Traverso, autor wynalazku.
Więcej informacji: https://www.science.org/doi/10.1126/scirobotics.abp9066
Marek Matacz
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.