Sprzed 17 tys. lat pochodzi kość psa znaleziona w Kraju Basków. Był to jeden z najwcześniejszych psów znanych z obszaru Europy - czytamy na łamach "Journal of Archaeological Science: Reports".
Gdy w jaskini Erralla w Kraju Basków w 1985 r. odkopano kość zwierzęcia, wiadomo było tylko, że należy do psowatych. Wtedy jednak nie dało się ustalić, czy była to kość wilka czy psa.
Dopiero niedawno, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, poczyniono więcej ustaleń. Zespół pod kierunkiem profesor Conchi de la Rua z Uniwersytetu Kraju Basków (Hiszpania) dokładnie przebadał znalezisko.
Przeprowadzono analizy morfologiczne, radiometryczne i genetyczne, które pozwoliły na identyfikację kości, jako należącej do psa domowego (Canis lupus familiaris).
Ponadto datowano kość metodą radiowęglową, dzięki czemu udało się ustalić jej wiek na 17 410-17 096 lat. Oznacza to, że pies z jaskini Erralla żył w okresie magdaleńskim górnego paleolitu. Należy zatem do najstarszych psów znanych z Europy.
Badania genetyczne wskazują ponadto, że pies z Erralla wykazuje pewne podobieństwa w mitochondrialnym DNA do innych psów z okresu magdaleńskiego, których szczątki znaleziono w Europie. Pozwala to na wskazanie ich wspólnego przodka z czasów tzw. maksimum ostatniego zlodowacenia, które miało miejsce 22 tys. lat temu.
Więcej: www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352409X22003698?via%3Dihub
To sugerują najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu York w Kanadzie.
W ponad 350 pracach naukowych opisał ok. 400 okazów zwierząt żyjących w Bajkale.
Z kolei szpaki, by zapamiętać nową frazę, muszą pozbyć się z pamięci starszych dźwięków.
Opracowano je z pomocą ochotnika, który w czasie swojego życia został ugryziony kilkaset razy.
Ok. 2,1 mln. nigeryjskich dzieci nie otrzymało ani jednej rutynowej dawki szczepień ochronnych.
NASA poinformowała o nowych wynikach badań z misji kosmicznej Juno.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.