Na Uniwersytecie w Tampere (Finlandia) zbudowano latającego robota w kształcie owada. W przyszłości może on być wykorzystany do zapylania roślin. Zanik owadów zapylających uważa się za zagrożenie dla różnorodności biologicznej i produkcji żywności.
Rozwój polimerów reagujących na bodźce daje nowe możliwości tworzenia kolejnej generacji małych, sterowanych bezprzewodowo robotów. Inżynierowie wykorzystują już te materiały do budowy małych robotów, które potrafią chodzić, pływać i skakać. Pierwszego latającego robota zbudowali właśnie naukowcy z Uniwersytetu w Tampere (Finlandia). Może on latać dzięki wiatrowi i jest kontrolowany przez światło.
Przeczytaj: Sztuczna inteligencja pomoże zidentyfikować osoby, które napisały średniowieczne manuskrypty
Hao Zeng oraz Jianfeng Yang ze wspomnianej uczelni stworzyli latającego robota w ramach projektu "FAIRY - latający aerorobot stworzony z materiałów reagujących na światło" ("FAIRY - Flying Aero-robots based on Light Responsive Materials Assembly"). "Robot jest wyposażony w miękki siłownik, który jest wykonany z reagującego na światło ciekłokrystalicznego elastomeru, który indukuje otwieranie lub zamykanie elementów służących do latania" - wyjaśnia Hao Zeng. - "Może być zasilany i kontrolowany przez źródło światła, takie jak wiązka laserowa lub dioda LED".
Przeczytaj: O nawigacji ptaków. Jak one to robią?
Latający robot w kształcie owada, opracowany przez Zenga i Yanga, ma kilka cech biomimetycznych. Ze względu na niewielką wagę - 1,2 mg, może z łatwością unosić się na wietrze.
Projekt jest dopracowywany, ale do rozwiązania pozostało jeszcze wiele kwestii praktycznych. Na przykład to, jak precyzyjnie kontrolować miejsce lądowania i jak ponownie wykorzystać urządzenia i poddać je biodegradacji.
Twórcy latającego robota odnieśli się też do pytania o możliwość jego wykorzystania w przyszłości - sugerując zastosowania w rolnictwie. "Brzmi to jak science fiction, ale eksperymenty potwierdzające słuszność koncepcji, zawarte w naszych badaniach, pokazują, że opracowany przez nas robot stanowi ważny krok w kierunku realistycznych zastosowań nadających się do sztucznego zapylania" - powiedzieli twórcy tego projektu.
"Miałoby to ogromny wpływ na rolnictwo na całym świecie, ponieważ utrata owadów zapylających, z powodu globalnego ocieplenia, stała się poważnym zagrożeniem dla różnorodności biologicznej i produkcji żywności" - podsumowuje Zeng.
Więcej - w publikacji źródłowej: https://www.tuni.fi/en/news/fairy-robot-flies-power-wind-and-light
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.