Jak wykazały prowadzone przez dwie dekady badania obserwacyjne, siedem zdrowych nawyków i czynników związanych ze stylem życia może odgrywać rolę w zmniejszaniu ryzyka demencji u kobiet - poinformowała American Academy of Neurology.
Siedem czynników zdrowia układu sercowo-naczyniowego i mózgu, znanych jako Life's Simple 7 American Heart Association, to: bycie aktywnym fizycznie, zdrowe odżywianie się, utrzymywanie prawidłowej wagi, niepalenie, utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi, kontrolowanie poziomu cholesterolu i niski poziom cukru we krwi.
"Wiemy, że demencja może rozpocząć się w mózgu dziesiątki lat przed diagnozą, dlatego ważne jest, abyśmy dowiedzieli się więcej o tym, jak nawyki w średnim wieku mogą wpływać na ryzyko demencji w wieku starszym - powiedziała dr Pamela Rist z Brigham and Women's Hospital w Bostonie w stanie Massachusetts, członkini American Academy of Neurology. - Dobrą wiadomością jest to, że dokonywanie wyborów zdrowego stylu życia w średnim wieku może prowadzić do zmniejszenia ryzyka demencji w późniejszym życiu".
Wstępne badanie, opublikowane 27 lutego br., zostanie zaprezentowane na 75. dorocznym spotkaniu American Academy of Neurology, które odbędzie się w Bostonie w dniach 22-27 kwietnia 2023 r.
Warto wiedzieć: Czy cukier to jedna z najbardziej zabójczych i uzależniających substancji do jakich mamy dostęp?
W badaniu wzięło udział 13 720 uczestniczek, których średni wiek na początku badania wynosił 54 lata. Po 20 latach obserwacji naukowcy przyjrzeli się danym Medicare, aby zidentyfikować osoby, u których zdiagnozowano demencję.
Przeczytaj: Naukowcy: dwa razy więcej drzew w miastach mogłoby ocalić zdrowie tysięcy ludzi
Jak się okazało, demencja rozwinęła się u 1771 uczestniczek (co stanowiło 13 proc. obserwowanych).
Dla każdego z siedmiu czynników zdrowotnych uczestniczki otrzymywały zero punktów za zły lub średni stan zdrowia i jeden punkt za idealny stan zdrowia, co dało całkowity możliwy wynik 7. Średni wynik wynosił 4,3 na początku badania i 4,2 w 10 lat później. Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek i wykształcenie naukowcy odkryli, że każdy wzrost wyniku o jeden punkt zmniejszał ryzyko demencji u uczestniczki o 6 proc.
Przeczytaj: Mieszanka "przyjaznych" grzybów pomoże w ochronie malin przed chorobami
"Świadomość, że podejmując kroki, takie jak ćwiczenia przez pół godziny dziennie lub kontrolowanie ciśnienia krwi można zmniejszyć ryzyko demencji jest inspirująca" - zaznaczyła dr Rist.
Czytaj też: Naukowcy zregenerowali niewydolne mysie nerki
Ograniczeniem badania było to, że naukowcy nie byli w stanie określić, w jaki sposób zmiany czynników, takich jak rzucenie palenia, wpłynęły na ryzyko demencji w późniejszym okresie życia.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.