Apel o sadzenie drzew w Dzień Ziemi

W najbliższą niedzielę po raz 16. świętowany będzie na Polach Mokotowskich w Warszawie Dzień Ziemi. W ramach akcji "Las blisko nas" organizatorzy będą namawiać warszawiaków do sadzenia drzew, ONZ ustanowiła bowiem 2011 r. Międzynarodowym Rokiem Lasów.

Organizatorami festynu, który rozpocznie się 8 maja o godz. 10 są: warszawska Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Społeczny Instytut Ekologiczny i Lasy Państwowe.

Na gości, również tych najmłodszych, czekać będą liczne atrakcje: konkursy, prezentacje sprzętu i technologii używanych w ochronie środowiska. Na stoisku "Stół Darów Ziemi" skosztować będzie można regionalnej, tradycyjnej i ekologicznej żywności, pochodzącej m.in. ze starych odmian roślin.

W ramach akcji Lasów Państwowych "I ty posadź swoje drzewko" przygotowano 10 tys. sadzonek drzew różnych gatunków, które w godzinach 13-16 będą rozdawane uczestnikom festynu.

"Będziemy starali się przekonać mieszkańców stolicy i wszystkich, którzy odwiedzą nasze stoisko, że lasów w Polsce przybywa, że są dostępne dla każdego, że lasy chronią życie, dają pracę, a drewno jest surowcem odnawialnym i ekologicznym. Będzie bardzo wiele warsztatów, m.in. z udziałem pszczelarza bartnika. Mamy też propozycje dla dzieci i młodzieży, czyli wiele konkursów, wiele ciekawych i atrakcyjnych nagród" - powiedziała na środowej konferencji prasowej rzecznik prasowa Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Anna Malinowska. Dodała, że podczas festynu wystąpi orkiestra reprezentacyjna Lasów Państwowych. Ponadto w specjalnie przygotowanym do tego celu miejscu zbierane będą odpady: makulatura oraz drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W zamian za oddane odpady, będą rozdawane sadzonki dębu i cebulki kwiatów (1 sadzonka za 5 kg makulatury lub sztukę średniego sprzętu elektrycznego: żelazko, telewizor, monitor, świetlówki, itp. lub trzy telefony komórkowe).

Wjazd do punktu zbiórki będzie możliwy od ulicy Wawelskiej - powiedziała koordynatorka obchodów Dnia Ziemi Grażyna Hodun.

Z okazji Dnia Ziemi od kilkunastu lat osobie zasłużonej dla ochrony środowiska przyznawany jest tytuł Człowieka Roku. W środę uhonorowano nim byłego wiceministra środowiska w rządzie Jerzego Buzka, Radosława Gawlika. Jak powiedział na konferencji prasowej członek Polskiej Akademii Nauk Piotr Gliński, Gawlik jest "związany z działalnością społeczną na rzecz ochrony środowiska od co najmniej 25 lat".

Kandydata do tytułu zgłaszają pozarządowe organizacje ekologiczne, instytucje lub osoby prywatne. Nie liczy się jednak liczba oddanych głosów, ale decyzja jury, w skład którego wchodzą m.in. laureaci z poprzednich lat. Konkurs służy popularyzacji osób i działań szczególnie ważnych dla środowiska przyrodniczego w Polsce oraz prezentacji autorytetów w tej dziedzinie.

Dzień Ziemi to nazwa akcji, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Przeprowadzana jest co roku wiosną. Na całym świecie w projekt ten włączają się tysiące organizacji społecznych, mediów, samorządów oraz przedstawicieli biznesu. Początki Dnia Ziemi sięgają przełomu lat 60. i 70., kiedy to amerykański ekolog John McConnell w 1969 roku na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego, przedstawił ideę Dnia Ziemi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg