"Zjadanie" bakteriofagów daje korzyści komórkom ssaków

Komórki ssaków mogą z korzyścią dla siebie wchłaniać wirusy zabijające bakterie - informuje pismo "PLOS Biology".

Bakteriofagi, zwane także fagami, to wirusy, które infekują i zabijają bakterie. Z makromolekularnego punktu widzenia fagi można jednak uważać za wzbogacone w składniki odżywcze pakiety nukleotydów, owinięte w otoczkę aminokwasową.

Interakcje fagów z bakteriami są dobrze znane, a interakcje między bakteriami a ich gospodarzem - ssakiem, mogą prowadzić do szeregu symbioz. Jednakże wpływ bakteriofagów na procesy komórkowe i immunologiczne ssaków nie został jest jeszcze dobrze poznany. Badanie (https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.3002341) doktora Jeremy'ego J. Barra z Monash University w Wiktorii (Australia) i jego współpracowników sugeruje, że komórki ssaków wchłaniają fagi i wykorzystują ich składniki do własnych celów.

Aby zbadać, w jaki sposób odpowiedzi immunologiczne hodowanych in vitro komórek ssaków wchodzą w interakcję z fagami i są przez nie modulowane, badacze zastosowali dobrze zbadanego faga T4 i przeanalizowali odpowiedzi komórkowe za pomocą testów wykorzystujących lucyferazę i mikromacierze przeciwciał.

Jak się okazało, fagi T4 nie aktywowały szlaków zapalnych, w których pośredniczy DNA, ale uruchomiły sekwencję zdarzeń, które promują wzrost i przeżycie komórek. Dopiero przyszłe badania powinny ustalić, dlaczego komórki wykorzystują cząstki fagów jako zasoby i czy wyewoluowały one specyficznie, aby skorzystać z tej sytuacji.

Jak podkreślają autorzy: "To wstępne badanie dostarcza nowego wglądu we wpływ fagów na organizmy ssaków, z szerszymi potencjalnymi implikacjami w dziedzinach immunologii, terapii fagowej, mikrobiomu i zdrowia ludzkiego". Doktor Barr dodaje: "Ta praca dostarcza nowego wglądu w dodatkowe korzyści, jakie bakteriofagi mogą mieć dla swoich ssaczych żywicieli. Ma to szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę zwiększone wykorzystanie terapii fagowej w leczeniu infekcji opornych na antybiotyki".

Paweł Wernicki

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg