Uczniowie z Torunia i z Sierpca znaleźli dwie nieznane wcześniej planetoidy na fotografiach wykonanych przez hawajski teleskop Pan-STARRS 1. Odkryć dokonano dzięki międzynarodowemu programowi International Astronomical Search Collaboration (IASC).
Osiągnięcia polskich uczniów zaliczono do jednych z największych sukcesów kampanii, która ma potrwać do 20 maja, w ramach programu IASC. Oprócz młodzieży z Polski, biorą w nim udział uczniowie z Brazylii, Bułgarii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu i Turcji.
W Polsce działania uczniów w ramach IASC są wspierane przez Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
Planetoidę, która zyskała oznaczenie 2011 FJ49 odkryły gimnazjalistki z Zespołu Szkół nr 10 im. prof. Stefana Banacha w Toruniu. Asteroidę 2011 FX88 znaleźli uczniowie z Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu.
Oba odkrycia zostały już potwierdzone, a dane o nowych obiektach trafią wkrótce do mieszczącego się na Harwardzie Minor Planet Center, które dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA zbiera informacje o najmniejszych ciałach Układu Słonecznego - także tych, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi.
Planetoida, inaczej asteroida to ciało niebieskie o małych rozmiarach - od kilku metrów do czasem ponad 1000 km - obiegające Słońce. Ma stałą powierzchnię skalną lub lodową.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.