Bakterie przetwarzają plastik w ważne surowce

Naukowcy z pomocą bakterii zamieniają plastikowe odpady w kwas adypinowy. To substancja kluczowa w produkcji perfum, leków czy np. nylonu.

Zespół kierowany przez Stephena Wallace'a z Uniwersytetu Edynburskiego (Wielka Brytania) zmodyfikował bakterie E. coli w taki sposób, że kwas teraftalowy (główny komponent np. plastikowych butelek PET) zamieniają w kwas adypinowy. To substancja kluczowa w produkcji nylonu i podobnych od niego materiałów, a także różnych leków i perfum.

Mówiąc dokładniej, naukowcy opracowali dwa szczepy - jeden zamienia kwas teraftalowy w kwas mukonowy i adypinowy, a drugi szczep, z pomocą dodatkowego katalizatora palladowego, zamienia otrzymany kwas mukonowy także w kwas adypinowy. Zwykle uzyskuje się go z paliw kopalnych, w wymagających wiele energii procesach - wyjaśniają badacze.

Naukowcy z powodzeniem przetestowali już swój pomysł na prawdziwych plastikowych odpadach. Teraz zamierzają kontynuować swoje prace i tak zmieniać bakterie, aby produkowały szeroki wachlarz przydatnych substancji.

Jakiś czas temu stworzyli bakterię E. coli, która zamieniała kwas teraftalowy w wanilinę - jeden ze składników zapachowych wanilii.

Więcej informacji w artykule źródłowym (http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acscentsci.3c00414).

Marek Matacz

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg