Kenia odbudowuje populację nosorożca czarnego

21 nosorożców czarnych zostało relokowanych z trzech parków do prywatnego rezerwatu Loisaba Conservancy, gdzie kilkadziesiąt lat temu kłusownictwo wytępiło tamtejsze stada. To największe w historii przesiedlenie nosorożców w Kenii.

 

Na terenie Loisaba ostatnie nosorożce widziano prawie 50 lat temu. Obecna relokacja ma przyczynić się do "odmłodzenia" krajobrazu i reprodukcji nosorożców, celem przywrócenia ich populacji "do dawnej świetności”, informują władze parku.

Bezpieczne przetransportowanie zwierząt to kilka etapów - tropienie nosorożców za pomocą helikoptera, strzał środkiem uspokajającym, a następnie załadowanie do ciężarówki, celem relokacji.

Część nosorożców została przeniesiona z oddalonego o 300 km Parku Narodowego Nairobi, inne pochodzą z dwóch parków położonych bliżej Loisaby.

Decyzja o relokacji zapadła w związku ze wzrostem liczby nosorożców w parkach ich pochodzenia. Jak poinformował David Ndere, ekspert ds. nosorożców w Kenya Wildlife Service, przy zbyt licznej ilości nosorożców na danym terenie, spada współczynnik ich reprodukcji.

„Spodziewamy się, że przenosząc niektóre zwierzęta, populacja nosorożców na tych obszarach wzrośnie” – powiedział Ndere, dodając, iż następnie ponownie wprowadzana jest populacja założycielska składająca się z co najmniej 20 zwierząt na nowe obszarach.

Loisaba Conservancy ​​przeznaczyła około 25 000 hektarów dla nowo przybyłych zwierząt.

Populacja nosorożca czarnego odradza się w Kenii po okresie niepokoju o całkowite wytępienie tych zwierząt. Według ekologów, wskutek kłusownicta,  liczba ich zmniejszyła się z około 20 tys. osobników w latach 70. do ok 300 w połowie lat 80.

Obecnie w Kenii żyje około 1000 nosorożców czarnych, co stanowi trzecią co do wielkości populację po Republice Południowej Afryki i Namibii.

Plan Kenii zakłada zwiększenie liczby nosorożców czarnych do 2000 w ciągu następnej dekady, co stworzy populację, dającą nadzieję, na ocalenie gatunku od wyginięcia.

Władze Kenii twierdzą, że w ciągu ostatniej dekady przesiedliły ponad 150 nosorożców.

Próba przeniesienia 11 nosorożców w 2018 roku zakończyła się katastrofą, ponieważ wszystkie zwierzęta wkrótce po przeprowadzce zdechły. Badania wykazały, że dziesięć nosorożców zmarło z powodu stresu, odwodnienia i głodu nasilonego przez zatrucie solą, gdy próbowały przyzwyczaić się do bardziej słonej wody w swoim nowym domu. Jedne padła zaatakowany przez lwa.

Według organizacji Save the Rhino na świecie żyje nieco ponad 6400 dzikich nosorożców czarnych, wszystkie w Afryce.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg