21 nosorożców czarnych zostało relokowanych z trzech parków do prywatnego rezerwatu Loisaba Conservancy, gdzie kilkadziesiąt lat temu kłusownictwo wytępiło tamtejsze stada. To największe w historii przesiedlenie nosorożców w Kenii.
Na terenie Loisaba ostatnie nosorożce widziano prawie 50 lat temu. Obecna relokacja ma przyczynić się do "odmłodzenia" krajobrazu i reprodukcji nosorożców, celem przywrócenia ich populacji "do dawnej świetności”, informują władze parku.
Bezpieczne przetransportowanie zwierząt to kilka etapów - tropienie nosorożców za pomocą helikoptera, strzał środkiem uspokajającym, a następnie załadowanie do ciężarówki, celem relokacji.
Część nosorożców została przeniesiona z oddalonego o
Decyzja o relokacji zapadła w związku ze wzrostem liczby nosorożców w parkach ich pochodzenia. Jak poinformował David Ndere, ekspert ds. nosorożców w Kenya Wildlife Service, przy zbyt licznej ilości nosorożców na danym terenie, spada współczynnik ich reprodukcji.
„Spodziewamy się, że przenosząc niektóre zwierzęta, populacja nosorożców na tych obszarach wzrośnie” – powiedział Ndere, dodając, iż następnie ponownie wprowadzana jest populacja założycielska składająca się z co najmniej 20 zwierząt na nowe obszarach.
Loisaba Conservancy przeznaczyła około
Populacja nosorożca czarnego odradza się w Kenii po okresie niepokoju o całkowite wytępienie tych zwierząt. Według ekologów, wskutek kłusownicta, liczba ich zmniejszyła się z około 20 tys. osobników w latach 70. do ok 300 w połowie lat 80.
Obecnie w Kenii żyje około 1000 nosorożców czarnych, co stanowi trzecią co do wielkości populację po Republice Południowej Afryki i Namibii.
Plan Kenii zakłada zwiększenie liczby nosorożców czarnych do 2000 w ciągu następnej dekady, co stworzy populację, dającą nadzieję, na ocalenie gatunku od wyginięcia.
Władze Kenii twierdzą, że w ciągu ostatniej dekady przesiedliły ponad 150 nosorożców.
Próba przeniesienia 11 nosorożców w 2018 roku zakończyła się katastrofą, ponieważ wszystkie zwierzęta wkrótce po przeprowadzce zdechły. Badania wykazały, że dziesięć nosorożców zmarło z powodu stresu, odwodnienia i głodu nasilonego przez zatrucie solą, gdy próbowały przyzwyczaić się do bardziej słonej wody w swoim nowym domu. Jedne padła zaatakowany przez lwa.
Według organizacji Save the Rhino na świecie żyje nieco ponad 6400 dzikich nosorożców czarnych, wszystkie w Afryce.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.