Znieczulenie na peryferiach

Dolny Śląsk chce być pierwszym w kraju regionem, w którym kobiety będą rodzić bez bólu - informuje "Metro".

W Europie od dawna jest rzeczą normalną, że życzenie kobiety jest wystarczającym wskazaniem dla znieczulenia porodowego w ramach ubezpieczenia.

Rok, dwa lata temu, podobne udogodnienie dla rodzących miał w cenniku co czwarty szpital w kraju. Kosztowało to od 300 do nawet 1,5 tys. zł. Ale pobieranie opłat za znieczulenie było niezgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia bo placówka, która ma umowę z NFZ, nie może prowadzić działalności komercyjnej.

Dlatego obecnie NFZ refunduje tylko znieczulenie na podstawie wskazań medycznych. O tym, jak bardzo są wyśrubowane kryteria, świadczy odsetek rodzących, mogących z tego przywileju skorzystać - zaledwie 2 proc.

"Tak nas, kobiety, stworzyła natura, że pewne rzeczy powinny się odbywać jej siłami" - stwierdziła w 2008 r. Minister Zdrowia Ewa Kopacz.

Władze marszałkowskie Dolnego Śląska postanowiły przerwać męki ciężarnych. Już teraz znieczula na życzenie i nie bierze za to pieniędzy jeden z tamtejszych szpitali, wkrótce dołączą następne w regionie. Przeznaczono na ten cel 1,2 mln zł, co pozwoli na sfinansowanie ok. tysiąca darmowych znieczuleń porodowych.

Jest to element większej akcji, która ma zachęcić kobiety w regionie do rodzenia dzieci - pisze "Metro".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama