Dolny Śląsk chce być pierwszym w kraju regionem, w którym kobiety będą rodzić bez bólu - informuje "Metro".
W Europie od dawna jest rzeczą normalną, że życzenie kobiety jest wystarczającym wskazaniem dla znieczulenia porodowego w ramach ubezpieczenia.
Rok, dwa lata temu, podobne udogodnienie dla rodzących miał w cenniku co czwarty szpital w kraju. Kosztowało to od 300 do nawet 1,5 tys. zł. Ale pobieranie opłat za znieczulenie było niezgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia bo placówka, która ma umowę z NFZ, nie może prowadzić działalności komercyjnej.
Dlatego obecnie NFZ refunduje tylko znieczulenie na podstawie wskazań medycznych. O tym, jak bardzo są wyśrubowane kryteria, świadczy odsetek rodzących, mogących z tego przywileju skorzystać - zaledwie 2 proc.
"Tak nas, kobiety, stworzyła natura, że pewne rzeczy powinny się odbywać jej siłami" - stwierdziła w 2008 r. Minister Zdrowia Ewa Kopacz.
Władze marszałkowskie Dolnego Śląska postanowiły przerwać męki ciężarnych. Już teraz znieczula na życzenie i nie bierze za to pieniędzy jeden z tamtejszych szpitali, wkrótce dołączą następne w regionie. Przeznaczono na ten cel 1,2 mln zł, co pozwoli na sfinansowanie ok. tysiąca darmowych znieczuleń porodowych.
Jest to element większej akcji, która ma zachęcić kobiety w regionie do rodzenia dzieci - pisze "Metro".
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.