Najbliższy miesiąc pozwoli nam na obserwacje Jowisza i Saturna, a także planety karłowatej Ceres oraz planetoidy Westy. Będziemy mieli także okazję do obserwacji zaćmienia Księżyca.
Czerwcowe noce są w Polsce wyjątkowo krótkie ze względu na przesilenie letnie, które w tym roku wypada 21 czerwca o godzinie 19:16. W Warszawie 1 czerwca, wschód Słońca możemy podziwiać o godzinie 4:21, a zachód o godzinie 20:47. Ostatniego dnia miesiąca, wschód Słońca występuje o 4:18, a zachód o 21:01. W czerwcu Słońce wstępuje w znak Raka.
Kolejność faz Księżyca w czerwcu jest następująca: nów - 1 VI o godz. 23:03, pierwsza kwadra - 9 VI o godz. 4:11, pełnia - 15 VI o godz. 22:14 i ostatnia kwadra - 23 VI o godz. 13:48. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 12 czerwca o godzinie 3:43, a najdalej 24 czerwca o godzinie 6:14.
W dniu 1 czerwca wystąpi częściowe zaćmienie Słońca, niestety niewidoczne w Polsce. Więcej szczęścia będziemy mieli podczas całkowitego zaćmienia Księżyca z dnia 15 czerwca, które będzie widoczne w Polsce przy wschodzie Srebrnego Globu.
Merkury, Wenus, Mars, Uran, Neptun i Pluton znajdują się na sferze niebieskiej blisko Słońca więc ich obserwacje w czerwcu są albo niemożliwe, albo bardzo trudne.
W czerwcu poprawiają się za to warunki do obserwacji Jowisza. Planetę widać nad ranem. Godzinę przed wchodem Słońca świeci ona, na początku miesiąca, tylko 6 stopni nad horyzontem, ale pod koniec czerwca wysokość ta rośnie już do ponad 20 stopni. Przy dużej jasności Jowisza, nie będzie więc problemów z jego dojrzeniem, nawet na rozjaśnionym łuną wschodzącego Słońca niebie.
Dla odmiany wieczorem możemy podziwiać Saturna. Świeci on z jasnością 0.8 wielkości gwiazdowej w konstelacji Panny.
W czerwcu, w pobliżu opozycji znajdują się dwa duże ciała należące do pasa planetoid rozciągającego się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Pierwsza z nich to planeta karłowata Ceres. Można ją dojrzeć w drugiej połowie nocy w konstelacji Wodnika. Jej blask sięga 9 wielkości gwiazdowej więc do jej obserwacji najlepiej użyć większej lornetki lub teleskopu. Znacznie jaśniejsza jest planetoida (4) Westa świecąca w gwiazdozbiorze Koziorożca. Jej jasność zmienia się od 6.7 do 6.3 mag, przez co staje się obiektem, który w bardzo dobrych warunkach można dojrzeć "gołym okiem".
Od 22 czerwca do 2 lipca aktywny będzie ciekawy rój Bootydów czerwcowych. Jest on znany z nieregularnych wybuchów aktywności. Ostatnie takie zjawisko obserwowano w roku 1998, kiedy to widziano około 100 wolnych i efektownych meteorów na godzinę. Wzmożoną aktywność na poziomie 20-50 zjawisk na godzinę obserwowano jeszcze w roku 2004. Tegoroczne maksimum przewidywane jest w dniu 27 czerwca o godzinie 23, a więc w czasie korzystnym dla obserwatorów w Polsce.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.