Sen pozwala poczuć się młodziej

Niewyspanie powoduje poczucie bycia znacznie starszym niż się jest w rzeczywistości. Z kolei doskonały sen subiektywnie odmładza - wykazały badania.

"Biorąc pod uwagę, że sen jest kluczowy dla funkcjonowania mózgu i ogólnego samopoczucia, zdecydowaliśmy się sprawdzić, czy pomaga także poczuć się młodszym" - opowiada Leonie Balter z Uniwersytetu Sztokholmskiego, autorka pracy opublikowanej w magazynie "Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences" (https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspb.2024.0171).

Naukowcy zaprosili ponad 400 ochotników w wieku od 18 do 70 lat. Najpierw zapytali ich o to, jak bardzo starzy się czują, ile nocy w ciągu ostatniego miesiąca nie przespali dobrze oraz jak bardzo czują się senni. Ten test pokazał, że każda źle przespana noc powodowała poczucie bycia starszym o 0,23 roku.

Wpływ snu jeszcze wyraźniej pokazał kolejny eksperyment. Tym razem 186 uczestników w wieku od 18 do 46 lat, w jednym okresie miało przez dwie noce ograniczony sen do 4 godzin, a w innym czasie mogli się wyspać nawet przez 9 godzin.

Po ograniczeniu długości snu ochotnicy czuli się średnio prawie o 4,5 roku starsi. Zmiana zależała od tego, jak bardzo senna dana osoba się czuła. Osoby najbardziej wyspane czuły się nawet o 4 lata młodsze niż wskazywał ich biologiczny wiek. Z kolei najbardziej zmęczonym wydawało się, jakby były o 6 lat starsze.

"Oznacza to, że różnica w subiektywnym poczuciu wieku w stanie największego czuwania i stanie silnego niewyspania wynosi aż 10 lat" - zauważa ekspertka.

"Zadbanie o sen jest podstawowe dla młodzieńczego samopoczucia. To z kolei może wspierać bardziej aktywny tryb życia i zachęcać do zachowań promujących zdrowie, bo czucie się młodym, rześkim jest ważne dla naszej motywacji do aktywności" - podkreśla.

Marek Matacz

Od redakcji Wiara.pl

Wynik tych badać trzeba by dedykować politykom, którzy raz do roku zabierają nam godzinę snu :)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg