Łączenie ogórków z epidemią to cyrk

Za "sztucznie wywołany cyrk" uznał prezydent Czech Vaclav Klaus powiązanie hiszpańskich ogórków z epidemią pokarmową w Niemczech.

W ten sposób czeski przywódca ocenił szerzącą się w Europie panikę, która wybuchła po pojawieniu się w Niemczech fali zakażeń pałeczką okrężnicy.

"To sztucznie wywołany cyrk, który regularnie się powtarza i zawsze dotyka kogoś innego. Teraz to akurat uderzyło w producentów ogórków" - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami czeskiego radia publicznego i portalu novinky.cz Klaus, który w czwartek przebywał w Rzymie na obchodach 150-lecia zjednoczenia Włoch.

"Uważam to za nieszczęście. A to, że premier (Hiszpanii Jose Luis Rodriguez) Zapatero domaga się od Niemiec odszkodowania jest całkowicie sensownym żądaniem, nawet jeśli według mnie go nie dostanie" - zauważył czeski prezydent.

We wtorek czeskie służby sanitarno-epidemiologiczne potwierdziły pierwszy w Czechach przypadek zarażenia niebezpieczną bakterią. Trwa oczekiwanie na wyniki badań u kolejnych siedmiu osób.

W Niemczech doszło do ponad 1500 przypadków infekcji lub podejrzenia zakażeniem pałeczką okrężnicy. Zatrucia odnotowano także we Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Holandii. W sumie zmarło już 18 osób, w tym 17 na terenie Niemiec.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama