Pierwowzór europejskich miast

Bułgarscy archeolodzy są przekonani, że odnaleźli w środkowej Bułgarii pozostałości najstarszego miasta w Europie - informuje serwis internetowy Balkan Travellers.

Odkrycia dokonał zespół archeologów pod kierunkiem Jasena Bojadżijewa na stanowisku koło wioski Junacyte, położonej nad rzeką Marica w pobliżu miasta Pazardżik - stolicy obwodu o tej samej nazwie.

Naukowcy prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku od 2008 r., kiedy odkryli duże starożytne cmentarzysko, poinformowali o odkryciu pozostałości wielkiej osady, która w okresie 4700-4600 r. p.n.e. zajmowała obszar o powierzchni ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych.

Według J. Bojadżijewa, badane stanowisko Junacyte posiada wszystkie cechy ośrodka miejskiego. Archeolodzy odnaleźli pozostałości rozległych fortyfikacji otaczających twierdzę, znajdującą się w najwyżej położonej części osady, na które składały się dwie linie wałów obronnych o szerokości 5 metrów i wysokości ponad 5 metrów, przedzielonych głębokim rowem.

Zabudowania osady rozciągały się daleko poza linię umocnień obronnych, a w obrębie murów archeolodzy odsłonili pozostałości nie tylko domostw, ale także warsztatów rzemieślniczych. Niektóre z odnalezionych artefaktów świadczą o wysokim poziomie umiejętności wytwórczych u mieszkańców osady.

Zdaniem J. Bojadżijewa, znane dotychczas w Europie osady i miasta podobnej wielkości, zaplanowane i wykonane z wielkim rozmachem, pochodzą z okresów znacznie późniejszych, np. z okresu klasycznego w starożytnej Grecji (VIII-IV w. p.n.e.). Znaleziska na stanowisku Junacyte wskazują, że planowanie urbanistyczne w postaci znanej z okresu średniowiecznej Europy istniało już kilka tysięcy lat wcześniej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Astronomia
  13.06.2011 08:27
  Na stronie:
  http://astrojawil.pl/2011_06_15_zacm_ks.htm
  przeczytałem taką informację:
  "Wieczorem, w środę 15 czerwca br., dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Nasz naturalny satelita będąc w pełni wejdzie w cień Ziemi. Zjawisko to będziemy mogli obserwować od wschodu Księżyca, który pokaże się nam wychodząc ponad horyzont już będąc częściowo zaćmiony. W momencie wschodu Księżyca (w Warszawie 20:48), patrzymy w kierunku południowo-wschodnim. Będzie jeszcze widno, gdyż Słońce zajdzie dopiero 11 minut później. Jednak przy ładnej pogodzie Księżyc będzie wtedy widoczny. Po pół godziny po wschodzie Księżyca o godz. 21:22 zacznie się całkowite zaćmienie Księżyca. Nasz satelita w całości schowa się w cień Ziemi, ale Słońce będzie płytko pod horyzontem i będzie jeszcze jasno. W miarę upływu czasu będzie się robić coraz ciemniej, a tarcza Księżyca o czerwonawym zabarwieniu będzie coraz lepiej widoczna. Kolor ten bierze się stąd, iż na Ziemi jest atmosfera, przez którą przejdzie część promieni słonecznych i po skupieniu jak w soczewce dotrze do powierzchni Księżyca. Podczas przechodzenia tych promieni przez grubą warstwę atmosfery część krótkofalowa widma słonecznego zostanie rozproszona i przejdą tylko długie fale, czerwone, stąd takie będzie zabarwienie tarczy Księżyca. Gdybyśmy znaleźli się wtedy na Księżycu, to widzielibyśmy na niebie dużą czarną tarczę Ziemi, a wokół niej święcący jasnoczerwonym kolorem pierścień atmosfery. Byłoby wtedy całkowite zaćmienie Słońca." OBY TYLKO POGODA DOPISAŁA.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.