Most na maraton

W Chinach otwarto najdłuższy most na świecie. Ma dokładnie 42 kilometry, czyli prawie tyle ile wynosi długość biegu maratońskiego.

576395856 航拍胶州湾跨海大桥 Qingdao Jiaozhou Bay Bridge

Konstrukcja przeprowadzona jest nad morzem, a konkretnie nad zatoką Jiaozhou, łącząc portowe miasto Qingdao z wyspą Huangdao.

Przeprawa składa się nie tylko z jezdni (dwa pasy w każdą stronę), ale także z całkiem sporych rozjazdów i autostradowych ślimaków. Konstrukcja ma przynajmniej 35 metrów szerokości (w miejscach rozjazdów jest znacznie szersza) a jej budowa kosztowała ponad 1,5 mld dolarów.

Most wybudowano od podstaw w cztery lata. W tym czasie w dno morskie wbito 5 tysięcy filarów. Pod mostem biegnie jeszcze podwodny tunel. Obydwie konstrukcje przetestowano i oficjalnie oddano dzisiaj do ruchu. Od dzisiaj most Qingdao jest najdłuższy na świecie.

Zdetronizował o 4 kilometry krótszy Lake Pontchartrain Causeway w amerykańskiej Luizjanie. Chiński most jest dłuższy o 4 km.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NAUKA, TECHNIKA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.