Pieśń zdrowej gleby

Na podstawie odgłosów wydawanych przez żyjące pod ziemią organizmy można ocenić bioróżnorodność, a co za tym idzie - "stan zdrowia" gleby - informuje "Journal of Applied Ecology".

Jak oceniają eksperci, 75 proc. gleb na świecie uległo degradacji. Kompleksową ocenę gleby zwykle przeprowadza się w specjalistycznym laboratorium na podstawie parametrów takich jak struktura, zawartość materii organicznej, pH czy zasobność w makro- i mikroelementy. Istnieją także specjalistyczne przenośne urządzenia do pomiaru pH, żyzności czy innych właściwości w warunkach polowych.

Naukowcy z Flinders University (Australia), współpracujący z Chińską Akademią Nauk, proponują wsłuchiwanie się w glebę. Wprowadzone pod ziemię mikrofony pozwalają na kilkuminutowe nagrania, których analiza pozwala ocenić rodzaj i liczebność żyjących w glebie zwierząt, na przykład dżdżownic. Stosowane są również przenośne komory tłumiące dźwięk do badania próbek gleby.

Trwające pięć dni eksperymenty z pasywnym monitoringiem akustycznym zostały przeprowadzone w regionie Mount Bold w Adelaide Hills w Australii Południowej. Wykorzystano różne narzędzia i wskaźniki do pomiaru bioróżnorodności. Bezkręgowce glebowe były także liczone ręcznie.

Monitoring akustyczny przeprowadzono na glebie w buszu, a także na zdegradowanych działkach i ziemi, którą 15 lat wcześniej poddano rekultywacji.

"Złożoność akustyczna i różnorodność są znacznie wyższe na działkach rekultywowanych czy porośniętych roślinnością typową dla buszu niż na działkach zdegradowanych, zarówno in situ, jak i w komorach tłumienia dźwięku. Złożoność akustyczna i różnorodność są również znacząco związane z liczebnością i bogactwem bezkręgowców glebowych" - powiedział dr Jake Robinson z Uniwersytetu Flinders, pierwszy autor artykułu (https://besjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1365-2664.14738).

"Oczywista złożoność akustyczna i różnorodność naszych próbek są związane z liczebnością bezkręgowców glebowych - od dżdżownic, chrząszczy, po mrówki i pająki - i wydaje się, że jest to wyraźne odzwierciedlenie zdrowia gleby - wskazał badacz. - Wszystkie żywe organizmy wydają dźwięki, a nasze wstępne wyniki sugerują, że różne organizmy glebowe wydają różne profile dźwięków w zależności od swojej aktywności, kształtu i wielkości."

Autor: Paweł Wernicki

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg