W Bułgarii odnaleziono fresk z XV wieku

Unikalny fresk z XV wieku odnaleźli na stanowisku w północnej Bułgarii tamtejsi archeolodzy - poinformował serwis internetowy Sofia Echo.

Odkrycia dokonano na stanowisku w mieście Wielkie Tyrnowo, stolicy obwodu o tej samej nazwie, na terenie dziedzińca cerkwi św. Piotra i Pawła, zbudowanej w okresie panowania cara bułgarskiego Kałojana (1197-1207 r.).

Średniowieczny fresk na osiemnastu fragmentach ściany odkrył zespół archeologów pod kierunkiem prof. Mikołaja Owczarowa i prof. Hitko Waczewa na dziedzińcu monastyru, na głębokości 1,5 metra pod powierzchnią gruntu.

Fresk przedstawia postacie świętych oraz rozmaite sceny o tematyce religijnej. Jego kolorystyka zachowała się w dobrym stanie. Według naukowców, został on wykonany w I połowie XV wieku i stanowił dekorację ścian cerkwi.

Prawdopodobnie fresk został zniszczony i odpadł od ściany w wyniku silnego trzęsienia ziemi, które miało miejsce w XVI wieku. Podczas prac remontowych w cerkwi po trzęsieniu ziemi elementy ściany z uszkodzonym freskiem zostały złożone w ziemi.

Po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwacyjnych znalezisko zostanie przekazane do Muzeum Archeologicznego w Wielkim Tyrnowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama