W razie agresywnej konfrontacji z innym samcem, samce myszy podbiegają do samic, stosując taktykę "przynęty i podmiany", aby odwrócić uwagę rywala i uniknąć konfliktu - informuje pismo "PLOS Biology".
Grupa badawcza kierowana przez Joshuę Neunuebela z University of Delaware (USA) śledziła zachowanie myszy, aby zrozumieć, jak radzą sobie z agresywnym zachowaniem innych osobników. Badanie interakcji społecznych - nawet jeśli chodzi o myszy - może być trudne, dlatego zastosowano uczenie maszynowe.
Naukowcy rejestrowali trwające po pięć godzin interakcję grup złożonych z dwóch samców i dwóch samic. Podobnie jak wiele innych zwierząt, myszy mają hierarchię społeczną i w prawie każdej zarejestrowanej grupie jeden samiec był zawsze znacznie bardziej agresywny wobec drugiego. W sumie zaobserwowano ponad 3000 "sprzeczek" pomiędzy samcami myszy, a algorytm uczenia maszynowego pomógł określić najbardziej prawdopodobne reakcje na agresję i wskazał, czy te działania rozwiązały, czy pogłębiły konflikt.
Jak się okazało, agresywnie zaczepiane przez rywala samce myszy często uciekają i unikają konfliktu, wykorzystując pobliskie samice do odwrócenia uwagi ścigającego je agresora. Zaatakowany samiec szybko zbliża się do samicy, przejściowo wchodzi z nią w interakcję, a następnie ucieka, gdy agresywny samiec wchodzi w interakcję z samicą, która zaprząta jego uwagę i staje się priorytetem w stosunku do zaatakowanego samca.
Niektóre inne taktyki, nawet jeśli pozwalały przez chwilę uniknąć agresji, w końcu przeradzały się w walki na pełna skalę. Jednak metoda "przynęta i podmiana" zwykle pozwalała uniknąć walki: samce myszy często pozostawały w większej odległości od siebie, a ten bardziej agresywny kontynuował interakcję z samicą myszy.
Dalsze badania powinny wyjaśnić, czy zaobserwowana taktyka jest skuteczna w przypadku większych grup myszy. Zdaniem autorów narzędzia uczenia maszynowego mogą być przydatne do zrozumienia zachowań zwierząt i można je wykorzystać do zbadania, jak wiele innych gatunków z hierarchiami społecznymi radzi sobie z agresją.
Autor: Paweł Wernicki
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.