Egipt z certyfikatem - wolny od malarii

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyznała Egiptowi certyfikat „wolny od malarii”. Jak informuje WHO to konsekwencja prawie 100-letnich wysiłków podejmowanych przez rządy Egiptu, celem przeciwdziałania tej chorobie, obecnej tam od czasów starożytnych.

Jak poinformował Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO certyfikat jest prawdziwie „historycznym osiągnięciem i świadczy o zaangażowaniu narodu i rządu Egiptu w pozbycie się tej starożytnej plagi”.

Egipt jest trzecim krajem we wschodniej części Morza Śródziemnego, któremu WHO przyznało certyfikat wolnego od malarii, po Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Maroku, a pierwszym od roku 2010 r. Łącznie 44 kraje otrzymały taki certfikat.

Jednak jak zaznacza wicepremier Egiptu, Khaled Abdel Ghaffar, otrzymanie certyfikatu to „początek nowego etapu (...), aby utrzymać najwyższe standardy nadzoru, diagnostyki i leczenia” oraz „skutecznej i szybkiej reakcji na przypadki importowane” co będzie miało „kluczowe znaczenie dla zachowania statusu Egiptu wolnego od malarii”.

Certyfikat eliminacji malarii jest przyznawany przez WHO, jeżeli dany kraj wykazuje, iż łańcuch rodzimej transmisji malarii, został przerwany na całym obszarze kraju przez co najmniej trzy poprzednie lata z rzędu. Kraj musi też wykazać zdolność do zapobiegania ponownemu ustanowieniu transmisji.

Malaria obecna już była w Egipcie ok. 4000 lat p.n.e. w Egipcie, a dowody genetyczne na chorobę znaleziono m.in. mumii faraona Tutanchamona i innych starożytnych mumiach.

Wczesne wysiłki na rzecz ograniczenia kontaktu ludzi z komarami w Egipcie rozpoczęły się w latach 20. XX wieku, kiedy kraj zakazał uprawy ryżu i upraw rolnych w pobliżu domów.

W latach 30-tych XX wieku otworzono pierwszą stację kontroli malarii skupioną na diagnostyce, leczeniu i nadzorze.

Do roku 1942  liczba przypadków malarii w Egipcie wzrosła do ponad 3 milionów w wyniku przesiedleń ludności podczas II wojny światowej, zakłóceń w dostawach i usługach medycznych oraz inwazji komarów przenoszących chorobę.

Egiptowi udało się opanować epidemię poprzez utworzenie 16 oddziałów leczenia i rekrutację ponad 4000 pracowników służby zdrowia.

Nowe ryzyko malarii pojawiło się wraz z budową tamy asuańskiej, ukończonej w 1969 r., stworzyła nowe ryzyko malarii dla kraju.

Stojąca woda stwarzała sprzyjające warunki dla siedliska komarów. Egipt, we współpracy z Sudanem, uruchomił wówczas projekt kontroli i nadzoru zdrowia publicznego w celu szybkiego wykrywania i reagowania na epidemię.

Do 2001 roku malaria była już pod ścisłą kontrolą. W 2014 roku powstrzymano szybko rozprzestrzenianie się malarii w prowincji Asuan.

Obecnie diagnostyka i leczenie malarii są bezpłatne w Egipcie, a pracownicy służby zdrowia są szkoleni w całym kraju w zakresie wykrywania i badania przypadków malarii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg