Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Larwy drewnojada wielkiego są skuteczniejsze w trawieniu i przetwarzaniu plastiku niż larwy mącznika młynarka - ustaliły badaczki z Wrocławia. Wyniki ich badań mogą pozwolić na opracowanie nowych metod przetwarzania odpadów. Konieczny jednak będzie do tego rozwój odpowiednich technologii.
"Odpady tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na środowisko naturalne i na zdrowie ludzi. Dlatego rozwiązanie problemu ich degradacji jest istotne z punktu naukowego i praktycznego - mówi prof. Aleksandra M. Mirończuk z Pracowni dla Zrównoważonego Biorozwoju w Instytucie Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, cytowana w komunikacie uczelni. - Już wcześniej zauważono, że owady potrafią zjadać plastikowe opakowania i nie mają one negatywnego wpływu na ich stan zdrowia. W związku z tym we współpracy z prof. Justyną Rybak z Politechniki Wrocławskiej, rozpoczęłyśmy badania na ten temat".
Ich wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym "Science of The Total Environment".
Badaczki sprawdziły dwa gatunki chrząszczy - drewnojada wielkiego (Zophobas morio) i mącznika młynarka (Tenebrio molitor). Podawano im cztery typy plastiku i sprawdzano, jak przebiega proces trawienia.
"Chciałyśmy ustalić, czy dieta ma wpływ na mikrobiotę jelitową, czy będzie różnica między gatunkami oraz czy znajdziemy mikroorganizmy, które mają zdolność do biodegradacji tworzyw sztucznych" - podkreśliła prof. Aleksandra M. Mirończuk.
Choć oba gatunków mają podobne zdolności, to larwy drewnojada były w stanie przetworzyć większe ilości plastiku. Co ciekawe, nietypowa dieta pozwoliła im na normalny rozwój.
"Okazało się, że drewnojad ma dużo większy potencjał w biodegradacji tworzyw sztucznych niż mącznik. Jego ciężar ciała wzrastał, co oznacza, że jest w stanie nie tylko przeżyć na tak ograniczonej diecie, jaką są polimery, ale również potrafi rosnąć i się rozmnażać" - podkreśliła dr Aneta Urbanek.
Zdaniem badaczek wyniki ich pracy są obiecujące, bo mogą pomóc w opracowaniu nowych metod przetwarzania odpadów. Teraz konieczne będzie opracowanie technologii, która pozwoli wykorzystać wiedzę w praktyce.(PAP)
autor: Michał Torz
Nowe odkrycie może zrewolucjonizować przemysł oparty na chemii organicznej, w tym produkcję leków.
Analiza danych wykazła, że w dotychczasowym opisie coś jest nie tak.
Podczas mistrzostw świata 2026 piłkarze będą narażeni na ekstremalny stres cieplny
Pingwiny maskowe zasypiają tysiące razy dziennie na 4 sekundy. Czemu?
Ryby stanowią potencjalne zagrożenie dla jesiotra ostronosego.
Amerykański rząd zadecydował w czwartek, że populacja niedźwiedzi grizli nie jest już zagrożona.