Dwa gatunki człowiekowatych zeszły się 1,5 mln lat temu

Ślady stóp sprzed 1,5 mln lat wskazują, że dwa gatunki człowiekowatych żyły ze sobą po sąsiedzku - dowodzą naukowcy na łamach pisma "Science".

Około półtora miliona lat temu na upalnej sawannie, pełnej dzikiej zwierzyny, minęły się osobniki należące do dwu zupełnie różnych gatunków homininów. Być może szukały w tym miejscu pożywienia. Ich ślady odcisnęły się w grząskim gruncie. Ślady odkryto na brzegu Jeziora Turkana w Kenii.

Jest to pierwszy przykład, kiedy obok siebie występują ślady stóp przedstawicieli dwóch różnych prehistorycznych gatunków człowiekowatych.

Homininy to zbiorcza nazwa gatunków, w tym naszego, które rozdzieliły się ok. 6-7 mln lat temu od tzw. wielkich małp człekokształtnych (goryle, szympansy, bonobo, orangutany).

Odkrycie dostarcza dowodu na to, że różne gatunki człowiekowatych żyły obok siebie w tym samym miejscu i czasie.

Zdaniem naukowców ślady pozostawiły homininy należące do gatunków Homo erectus i Paranthropus boisei, dwa najpowszechniej występujące w epoce plejstocenu.

Współautor badań, Craig Feibel z Rutgers School of Arts and Sciences (USA), uważa, że osobniki pojawiły się w tym samym miejscu w podobnym czasie, dzieliło je najwyżej kilka godzin. Może zatem utrzymywały ze sobą kontakt wzrokowy.

"Dzięki tego rodzaju danym możemy zobaczyć, jak żyjące miliony lat temu gatunki przemieszczały się w swoim środowisku i wchodziły w interakcje ze sobą. To coś, czego nie możemy uzyskać analizując kości ani narzędzia kamienne" - opisuje współautor, Kevin Hatala z Chatham University w Pittsburghu.

Od redakcji Wiara.pl

Cytat: " To coś, czego nie możemy uzyskać analizując kości ani narzędzia kamienne". No właśnie: czy można na podstawie kości czy narzędzi powiedzieć coś przekonującego o różnicy gatunkowej? Dzisiejsi ludzie też są przecież bardzo różni. A psy, prawda że chyba z innych powodów, jeszcze bardziej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NAUKA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg