Pieniądze z UE na przyrodę

463 tys. euro z UE otrzyma „Klub Gaja”, który będzie przekonywać Polaków, że azbest jest szkodliwy (czy ktoś z Czytelników jeszcze o tym nie słyszał?). Komisja Europejska przyznała dofinansowanie na projekty związane ze środowiskiem.

7 projektów z Polski związanych z ochroną przyrody otrzymało dofinansowanie z programu Komisji Europejskiej LIFE+. Niektóre z pewnością przyczynią się do poprawy stanu środowiska. Prawie 2,1 mln euro, czyli połowę wartości swojego projektu, zdobył Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie na stworzenie „Niebieskiego korytarza Iny”. Chodzi o połączenie ekologicznym korytarzem tych terenów rzeki Iny, które należą do obszaru „Natura 2000”.

W tym celu Zarząd Melioracji do 2017 roku przywróci na Inie i jej dopływach 5,5 km starorzeczy, stworzy też warunki do odtworzenia tarlisk dla ryb. Zbuduje także aż 26 przepławek, żeby ryby mogły znów pokonywać strome stopnie wodne w drodze na tarliska w górze rzeki. Dzięki temu w Inie i jej dopływach będzie można odtworzyć populację łososia.

Z kolei Kampinoski Park Narodowy dostanie prawie 2,8 mln euro na poprawę stanu ochrony rysia, a także m.in. wydry, bobra, derkacza, żurawia, bąka oraz rzadkich motyli: modraszka telejusa i czerwończyka nieparka. Pieniądze na badania dostaną też Instytut Warzywnictwa w Skierniewicach (na opracowanie nowych technologii ulepszania gleby i podłoża dla szklarni) oraz Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego z Warszawy (na nową technologię zagospodarowania odpadów, m.in. szlamu kanalizacyjnego).

Kontrowersje, związane z pytaniem o marnotrawstwo, budzą tradycyjnie budzą pieniądze przyznane na cele propagandowe (dział „LIFE+ informacja i komunikacja”). Trzy polskie projekty otrzymały tu 5,1 mln euro. Podzielą je między siebie ekologiczna organizacja „Klub Gaja”, która będzie przekonywała Polaków, że azbest jest szkodliwy (czy ktoś z Czytelników jeszcze o tym nie słyszał?), oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.

Te dwie ostatnie instytucje, jak informuje Komisja Europejska, będą odpowiednio „wzmacniać wiarygodność sieci Natura 2000 w Polsce” i „wspierać najlepsze praktyki związane z ochroną różnorodności biologicznej w lasach, zwłaszcza na obszarach Natura 2000”.

«« | « | 1 | » | »»
 • refleksja
  22.07.2011 21:42
  Nie martwmy się. Pieniądze "unijne" to przecież NASZE PODATKI, ciężko wypracowane w codziennym trudzie. Nic nas przecież nie obchodzi, że nasze pieniądze są marnotrawione...
 • emigrant
  24.07.2011 14:53
  a pamietacie, ze wycofanie dotacji ue na akcje Adopcja zamiast aborcji na Wegrzech bylo spowodowane tym, ze wg ue obrona zycia nienarodzonych jest "sprzeczna z wartosciami europejskimi"? Nie ma natomiast problemu z pieniedzmi na fikcyjne cele(ale realne pieniadze na wyplaty dla kolejnych urzednikow udajacych ze pracuja)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.