463 tys. euro z UE otrzyma „Klub Gaja”, który będzie przekonywać Polaków, że azbest jest szkodliwy (czy ktoś z Czytelników jeszcze o tym nie słyszał?). Komisja Europejska przyznała dofinansowanie na projekty związane ze środowiskiem.
7 projektów z Polski związanych z ochroną przyrody otrzymało dofinansowanie z programu Komisji Europejskiej LIFE+. Niektóre z pewnością przyczynią się do poprawy stanu środowiska. Prawie 2,1 mln euro, czyli połowę wartości swojego projektu, zdobył Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie na stworzenie „Niebieskiego korytarza Iny”. Chodzi o połączenie ekologicznym korytarzem tych terenów rzeki Iny, które należą do obszaru „Natura 2000”.
W tym celu Zarząd Melioracji do 2017 roku przywróci na Inie i jej dopływach 5,5 km starorzeczy, stworzy też warunki do odtworzenia tarlisk dla ryb. Zbuduje także aż 26 przepławek, żeby ryby mogły znów pokonywać strome stopnie wodne w drodze na tarliska w górze rzeki. Dzięki temu w Inie i jej dopływach będzie można odtworzyć populację łososia.
Z kolei Kampinoski Park Narodowy dostanie prawie 2,8 mln euro na poprawę stanu ochrony rysia, a także m.in. wydry, bobra, derkacza, żurawia, bąka oraz rzadkich motyli: modraszka telejusa i czerwończyka nieparka. Pieniądze na badania dostaną też Instytut Warzywnictwa w Skierniewicach (na opracowanie nowych technologii ulepszania gleby i podłoża dla szklarni) oraz Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego z Warszawy (na nową technologię zagospodarowania odpadów, m.in. szlamu kanalizacyjnego).
Kontrowersje, związane z pytaniem o marnotrawstwo, budzą tradycyjnie budzą pieniądze przyznane na cele propagandowe (dział „LIFE+ informacja i komunikacja”). Trzy polskie projekty otrzymały tu 5,1 mln euro. Podzielą je między siebie ekologiczna organizacja „Klub Gaja”, która będzie przekonywała Polaków, że azbest jest szkodliwy (czy ktoś z Czytelników jeszcze o tym nie słyszał?), oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.
Te dwie ostatnie instytucje, jak informuje Komisja Europejska, będą odpowiednio „wzmacniać wiarygodność sieci Natura 2000 w Polsce” i „wspierać najlepsze praktyki związane z ochroną różnorodności biologicznej w lasach, zwłaszcza na obszarach Natura 2000”.
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.