463 tys. euro z UE otrzyma „Klub Gaja”, który będzie przekonywać Polaków, że azbest jest szkodliwy (czy ktoś z Czytelników jeszcze o tym nie słyszał?). Komisja Europejska przyznała dofinansowanie na projekty związane ze środowiskiem.
7 projektów z Polski związanych z ochroną przyrody otrzymało dofinansowanie z programu Komisji Europejskiej LIFE+. Niektóre z pewnością przyczynią się do poprawy stanu środowiska. Prawie 2,1 mln euro, czyli połowę wartości swojego projektu, zdobył Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie na stworzenie „Niebieskiego korytarza Iny”. Chodzi o połączenie ekologicznym korytarzem tych terenów rzeki Iny, które należą do obszaru „Natura 2000”.
W tym celu Zarząd Melioracji do 2017 roku przywróci na Inie i jej dopływach 5,5 km starorzeczy, stworzy też warunki do odtworzenia tarlisk dla ryb. Zbuduje także aż 26 przepławek, żeby ryby mogły znów pokonywać strome stopnie wodne w drodze na tarliska w górze rzeki. Dzięki temu w Inie i jej dopływach będzie można odtworzyć populację łososia.
Z kolei Kampinoski Park Narodowy dostanie prawie 2,8 mln euro na poprawę stanu ochrony rysia, a także m.in. wydry, bobra, derkacza, żurawia, bąka oraz rzadkich motyli: modraszka telejusa i czerwończyka nieparka. Pieniądze na badania dostaną też Instytut Warzywnictwa w Skierniewicach (na opracowanie nowych technologii ulepszania gleby i podłoża dla szklarni) oraz Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego z Warszawy (na nową technologię zagospodarowania odpadów, m.in. szlamu kanalizacyjnego).
Kontrowersje, związane z pytaniem o marnotrawstwo, budzą tradycyjnie budzą pieniądze przyznane na cele propagandowe (dział „LIFE+ informacja i komunikacja”). Trzy polskie projekty otrzymały tu 5,1 mln euro. Podzielą je między siebie ekologiczna organizacja „Klub Gaja”, która będzie przekonywała Polaków, że azbest jest szkodliwy (czy ktoś z Czytelników jeszcze o tym nie słyszał?), oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.
Te dwie ostatnie instytucje, jak informuje Komisja Europejska, będą odpowiednio „wzmacniać wiarygodność sieci Natura 2000 w Polsce” i „wspierać najlepsze praktyki związane z ochroną różnorodności biologicznej w lasach, zwłaszcza na obszarach Natura 2000”.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.