Lasy groźne dla ludzi

Zakaz wstępu do lasu obowiązuje od czwartku w części lasów nadleśnictwa Spychowo na Mazurach. Powodem są niebezpieczne dla ludzi wiatrołomy i połamane konary drzew. Podobne ograniczenia mogą wprowadzić inne nadleśnictwa, poszkodowane przez niedawne nawałnice.

W czwartek w mazurskich leśnictwach Rozogi i Kokoszka w okolicach Spychowa wprowadzono zakazy wstępu do lasu. Przed kilku dniami nawałnice wywróciły i połamały na tym terenie blisko 20 tys. drzew.

"Część drzew jest niebezpiecznie pochylona, w wielu miejscach wiszą połamane gałęzie. Wystarczy lekki podmuch wiatru i może dojść do wypadku" - powiedział zastępca nadleśniczego ze Spychowa, Maciej Ligocki.

Przy drogach biegnących przez najbardziej zniszczone fragmenty lasów leśnicy stawiają tablice informujące o zagrożeniach. Zwrócą się do sołtysów i proboszczów, aby zaapelowali do mieszkańców i turystów o respektowanie zakazów.

W nadleśnictwie Wipsowo nie wprowadzono formalnego zakazu. Według nadleśniczego Stanisława Przybylskiego, grzybiarze czy zbieracze jagód i tak wejdą do lasu. W lasach między Bartołtami a Lesznem postawiono jedynie tablice ostrzegające o zagrożeniu życia z powodu wiatrołomów.

Według leśników, w tym nadleśnictwie zniszczonych zostało 500 ha lasów. Wichura przewróciła trzy pomniki przyrody, blisko 350-letni cis i dwa niewiele młodsze dęby.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie poinformowała, że do czasu usunięcia wiatrołomów zakazy wstępu mogą wprowadzić także pozostałe nadleśnictwa, poszkodowane przez nawałnice. Największe straty poniosły nadleśnictwa Wipsowo, Spychowo, Korpele, Myszyniec i Ostrołęka.

«« | « | 1 | » | »»
 • +antysmok
  28.07.2011 10:15
  Jeżeli lasy są groźne dla ludzi, to trzeba je sprywatyzować a wtedy nikt do nich nie wejdzie i zagrożenie minie :)
 • tnn
  28.07.2011 17:29
  widać w tym myślenie typu socjalistycznego - jest zagrożenie, to my się o was zatroszczymy i nie pozwolimy wam wchodzić do lasu dla waszego dobra. Może niedługo z powodu nawałnic zabronią nam wychodzić z domu?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.