Od początku roku zużyte ubrania czy stara pościel i firanki nie powinny trafiać do pojemników na odpady zmieszane.
Większość samorządów przyjmuje zużyte ubrania w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Tych jednak nie jest zbyt dużo i część gmin analizuje uruchomienie mobilnych kontenerów - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna"
Gazeta przypomina, że od początku roku zużyte ubrania czy stara pościel i firanki nie powinny trafiać do pojemników na odpady zmieszane. "Samorządy w większości dostosowały się do ustawowego minimum już wcześniej. W sieci toczą się jednak dyskusje mieszkańców zdziwionych, że muszą podróżować do PSZOK. Nawet w dużych miastach jest zazwyczaj tylko kilka takich miejsc" - pisze "DGP".
Resort klimatu i środowiska - jak podaje dziennik - zachęca gminy do wyjścia "poza standardowe działania". "Wśród dobrych praktyk na pierwszym miejscu stawia zbiórkę door to door, prosto od mieszkańców. Ta jednak odbywa się dziś bardzo rzadko" - czytamy.
Według gazety, w Poznaniu mieszkańcy mają do dyspozycji trzy PSZOK-i, a do końca 2027 r. planowane jest wybudowanie dwóch kolejnych. We Wrocławiu są dwa, w Warszawie i Katowicach po cztery, a w Olsztynie czy Lublinie po jednym.
Od redakcji Wiara.pl
Zastanówmy się... Na przykład na przykładzie Katowic, gdzie są cztery PSZOK-i. Liczą sobie ok 278 tys. mieszkańców. Licząc, ze każda rodzina to cztery osoby - bywa różnie wychodzi na to, że gdyby każda z nich chciała tylko raz zawieść tam zużyte ubrania i buty, to na każdy PSZOK wypada rocznie 17 365 klientów. Licząc optymistycznie w każdym roku jest 260 dni pracujących. Wychodzi dziennie ok 66 klientów. Zważywszy, że trzeba się wylegitymować i pewnie jeszcze przedstawić dokument, że opłaca się wywóz śmieci, a więc trzeba to jakoś odnotować... W swej prostocie genialne, prawda? Nie ma wątpliwości, że radykalnie wzrośnie liczba odpadów wyrzucanych byle gdzie. No ale...
Oznacza to, że przedstawiciele tego gatunku później przeszli na mięsną dietę łowców i zbieraczy.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
Długofalowe badanie na ten temat opublikowało czasopismo "Neurology".
Umiały się więc przystosowywać do trudności lepiej niż myśleliśmy.
To kolejny etap w rywalizacji z firmą SpaceX Elona Muska w branży kosmicznej.
Pływające miasto ma być gotowe do 2027 roku. To innowacyjne rozwiązanie na Malediwach.
Japoński zespół zapowiada "nową erę" w wychwytywaniu dwutlenku węgla.
To ważny krok w kierunku molekularnych, mikroskopijnych maszyn.
Bezpieczne magazynowanie wodoru to jedno z największych wyzwań związanych z tym obiecującym paliwem.