Zaczną wydobywać gaz łupkowy

Niestety nie ze złóż na terenie naszego kraju.

Wydobycie gazu łupkowego powinno ruszyć w Pakistanie do końca roku - powiedział PAP pakistański minister ds. ropy i zasobów naturalnych Asim Hussain. Podkreślił, że pierwszy taki gaz w tym kraju znalazło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

"W Pakistanie odwierty badawcze zostały już zrobione, etap prac studyjnych jest właśnie kończony. Za dwa miesiące powinny ruszyć pierwsze odwierty wydobywcze, z których będziemy już wydobywać gaz" - powiedział Hussain. Jak podkreślił, eksploatacja gazu niekonwencjonalnego ma uzupełnić pakistańskie rezerwy energetyczne i być alternatywą dla ropy.

"Gaz niekonwencjonalny, znaleziony przez PGNiG na pakistańskiej koncesji spółki to pierwszy taki gaz w Pakistanie" - zaznaczył. Minister podkreślił jednak, że trudno oszacować, ile polska spółka będzie mogła wydobyć, bo PGNiG dysponuje tylko częścią udziałów w tej koncesji.

Asim Hussain zwrócił uwagę na perspektywy współpracy Polski i Pakistanu w zakresie wydobycia tego surowca. "Chcemy powołać wspólny zespół, który zajmie się gazem niekonwencjonalnym i technologią jego wydobycia, bo dla obu krajów są to rzeczy nowe" - mówił. Kwestia poszukiwań i wydobycia gazu niekonwencjonalnego była głównym tematem rozmów Hussaina w Polsce.

W jego ocenie, za kilka lat Pakistan mógłby stać się eksporterem gazu, właśnie dzięki złożom niekonwencjonalnym. "Mam nadzieję, że odkryjemy na tyle dużo gazu niekonwencjonalnego, że będziemy mieli nadwyżki surowca i wtedy moglibyśmy go eksportować. Taka możliwość może się pojawić pod koniec tej dekady" - ocenił.

Jak dodał, w tej chwili szacunki pakistańskich złóż gazu niekonwencjonalnego mówią o prawie 1,5 bln m. sześc. i gdyby się potwierdziły, oznaczałoby to potrojenie krajowych zasobów tego surowca. Potwierdzone zasoby gazu konwencjonalnego w Pakistanie to obecnie 824 mld m. sześc. przy rocznym zużyciu w kraju rzędu niemal 40 mld m. sześc.

Prace w Pakistanie prowadzi spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków z grupy kapitałowej PGNiG, która jest obecna w tym kraju od 1997 r. Według informacji spółki, w Pakistanie dla miejscowego operatora OGDCL pracują trzy polskie urządzenia wiertnicze, na których zatrudnionych jest 30 Polaków oraz stuosobowy personel pakistański. W 2010 r. ze względu na działania wojenne w sąsiednim Afganistanie i niespokojną sytuację, prace przerwano, a załogę ewakuowano. Po półtoramiesięcznej przerwie wiercenia wznowiono.

Jak poinformowało PAP PGNiG, spółka ma 70 proc. udziałów w koncesji, pozostała część należy do firmy Pakistan Petroleum Ltd. Szacunkowe zasoby złoża wynoszą ok. 17 mld m. sześc. gazu. Zgodnie z koncesją powstaje obecnie otwór Hallel-X1, trwa interpretacja danych z dwu- i trójwymiarowych badań sejsmicznych oraz przygotowania eksploatacji próbnej.

«« | « | 1 | » | »»
  • ufok
    05.09.2011 00:15
    http://www.ustream.tv/recorded/12391816 film dokumentalny przedstawiajacy problemy zwiazane z gazem lupkowym z ktorymi borykac sie musza zwykli amerykanie a niedlugo moze rowniez i my. film niestety tylko w wersji anglojezycznej, zdecydowanie warto obejrzec!
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.