PGNiG: pół miliona ton ropy rocznie z Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje wydobywać w Norwegii 0,5 mln ton ropy naftowej i 0,4 mld m sześc. gazu rocznie - powiedział PAP wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński. Wydobycie ma ruszyć w drugiej połowie roku.

"Planujemy wydobycie w Norwegii w drugiej połowie przyszłego roku. To będzie pierwsze zagraniczne wydobycie ropy w historii spółki" - podkreślił Dudziński. "Stopień zaawansowania prac wynosi ok. 80 proc. Mamy też bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o tempo wiercenia, wcześniej był to jeden z głównych czynników ryzyka" - dodał.

Chodzi o koncesje Skarv nad Morzem Północnym, PGNiG ma w nich 12 proc. udziału. Pozostali udziałowcy to BP (operator koncesji), E. ON Ruhrgas oraz Statoil.

"Ropa będzie sprzedawana na rynku międzynarodowym. Będziemy chcieli uzyskać najlepsze warunki. Jeśli chodzi o gaz, to planujemy, że trafi on na kontynent, a dokładnie do wybrzeża Niemiec" - poinformował Dudziński. Pytany, czy rynek niemiecki nie jest już zbyt nasycony gazem, odparł: "w tej chwili większość rynków europejskich jest po kryzysie nasycona gazem, ale przecież mamy możliwość sprzedaży w różnych krajach".

Żeby handlować gazem na ryku międzynarodowym PGNiG utworzy najpóźniej w 2011 roku spółkę tradingową, w 100 procentach należącą do PGNiG, zarejestrowaną za granicą. Jej siedzibą mogłyby być Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria. PGNiG bierze też pod uwagę sprzedaż w kraju gazu wydobywanego w Norwegii, a także transakcje wiązane, tzw. SWAP z firmami niemieckimi.

"Możemy też ten gaz próbować sprowadzić do Polski z terminalu Emdem (w Niemczech), możemy również sprzedać go klientom na rynku niemieckim, możemy też pokusić się o jakąś transakcję SWAP z firmą działającą na rynku niemieckim na gaz, który będzie dostarczony do Polski lub będzie udostępniony w kraju trzecim" - wymienił Dudziński. "Już w przyszłym roku można będzie sprowadzić gaz z Niemiec przez powiększony gazociąg w Lasowie, bądź w przyszłości przez nowy interkonektor ITG (Boernicke k. Berlina - Police)" - dodał.

PGNiG i niemieckie VNG założyły w 2005 roku spółkę celową do realizacji intekonektora ITG, czyli nowego połączenia systemów gazowniczych Polski i Niemiec. Polska i niemiecka spółka mają w niej po 50 proc. udziałów. Interkonektor ma mieć przepustowość do 3 mld m sześc. rocznie.

PGNiG posiada także cztery koncesje poszukiwawcze w Norwegii: PL350 (30 proc. PGNiG plus E.ON Ruhrgas i Statoilem), PL521 (35 proc. PGNiG plus Statoil i Svenska), PL419 (25 proc. PGNiG plus Nexen i OMV), PL558 (15 proc. PGNiG oraz E.ON Ruhrgas, DeNorske, Petoro, Nexen).

"W tym roku planujemy jeszcze wziąć udział w norweskiej rundzie koncesyjnej APA 2010. W całym 2010 roku chcielibyśmy nabyć kolejne 3 koncesje poszukiwawcze na szelfie norweskim, najchętniej na Morzu Północnym i Norweskim" - powiedział Dudziński. Rozstrzygnięcie rundy powinno nastąpić pod koniec tego roku lub na początku 2011.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama