„Postna pigułka”, która ma pozwolić muzułmanom łatwiej znieść całodzienny post i powstrzymanie się nawet od picia wody w Ramadanie, podzieliła islamskich teologów.
Na stronie internetowej „Ramadan Fasting Tablet” jest reklamowana jako środek łagodzący łaknienie i pragnienie i pomagający w ten sposób osobie poszczącej.
Teolodzy tureccy nie są jednak zgodni co do tego, czy preparat jest dozwoloną pomocą w muzułmańskim miesiącu postu. Süleyman Ates, były kierownik państwowego urzędu ds. religii, oświadczył na łamach gazety „Vatan”, że jego zdaniem „pigułka na Ramadan” nie jest właściwym środkiem, ponieważ uczucie głodu i pragnienia, a tym samym niedostatek, stanowią nieodłączny element postu. „Niesłusznym więc jest połknięcie preparatu, który spowoduje poczucie sytości” - uważa Ates.
Na łamach tej samej gazety teolog Abdülaziz Bayindir stwierdził, że islam nie wymaga, aby mieć poczucie głodu. Jego zdaniem poczucie sytości jest nieodłącznie związane z jedzeniem – jeśli ktoś uważa to za niedopuszczalne, nie powinien w ogóle jeść.
Według ostatnich ankiet, ok. 60 proc. Turków zachowuje ścisły post w czasie Ramadanu. W tym roku całkowite wyrzeczenie się przyjmowania pokarmów i płynów jest szczególnym wyzwaniem, gdyż Ramadan przypada w upalnej porze roku.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.