Greenpeace: Niebezpieczne szkoły w rejonie Fukushimy

Organizacja Greenpeace ostrzegła w poniedziałek, że szkoły w promieniu 60 km od uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie, nie są bezpieczne dla dzieci. Promieniowanie miejscami przekracza tam 70-krotnie normy międzynarodowe.

Działacze Greenpeace pobrali próbki w trzech szkołach i w ich najbliższej okolicy w mieście Fukushima, już poza 20-kilometrową strefą zamkniętą wokół elektrowni Fukushima Daiichi, która została bardzo poważnie uszkodzona 11 marca przez trzęsienie ziemi i fale tsunami.

"Rodzice nie powinni być zmuszani do dokonywania wyboru między narażeniem dziecka na promieniowanie, a jego edukacją" - podkreśliła Kazue Suzuki z organizacji Greenpeace.

Władze japońskie podjęły już działania, mające na celu dekontaminację szkół w prefekturze Fukushima, ale Greenpeace uznał je za "niewybaczalnie spóźnione i nieadekwatne". Według tej organizacji, szkół w zagrożonym regionie nie powinno się otwierać 1 września, jak to zaplanowano; dzieci należy przenieść do innych szkół do czasu zakończenia dekontaminacji.

Władze miejskie Fukushimy odrzuciły apele Greenpeace, twierdząc, że szkoły są bezpieczne. "Zakończyliśmy dekontaminację szkół i nie ma tam już wysokiego poziomu promieniowania" - powiedział przedstawiciel władz miejskich Yoshimasa Kanno. Wyraził opinię, że opóźnianie otwarcia ponad 100 szkół w tym mieście na podstawie tego, co Greenpeace wykrył "zaledwie w trzech szkołach" byłoby nierozsądne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.