Ludzie wcale nie rośliny

Odkrycie dr. Owena stoi na drodze zwolennikom eutanazji

Nawet 20 proc. pacjentów w stanie określonym jako wegetatywny, może w rzeczywistości być świadomych – twierdzi dr Adrian Owen z Uniwersytetu Zachodniego w Ontario (USA). Swoje przekonanie opiera o wyniki badań, w których wykorzystał obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Grupa Owena, pracując od 2006 roku, przebadała 54 pacjentów zdiagnozowanych jako będących w „trwałym stanie wegetatywnym”. Uznawani za „rośliny” pacjenci mieli wyobrażać sobie, że grają w tenisa, jeśli chcieliby odpowiedzieć twierdząco na zadane pytanie. W przypadku odpowiedzi przeczącej mieli wyobrażać sobie, że spacerują po ulicy w rodzinnym mieście.

Okazało się, że aktywność niektórych obszarów kory mózgowej chorych była podobna do tej u zdrowych osób z grupy porównawczej. Pięciu badanych pacjentów zdołało w ten sposób odpowiadać na wszystkie zadawane im pytania.

Dr Owen ma nadzieję na przetestowanie większej liczby osób. Pozwoliłoby to trafniej ocenić stan świadomości chorych i postawić diagnozę, a tym samym przyczynić się do ewentualnego wyzdrowienia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.